Premature koroner arter hastalığında hiperinsülinemik öglisemik glukoz klemp tekniği ile insülin rezistansının araştırılması
  1. Tez No: 60274
  2. Yazar: HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET İnsülin rezistansı koroner arter hastalığı (KAH) için risk faktörleri olan hiperinsülinemi, glukoz intoleransı, obezite ve dislipidemi gibi metabolik bozuklukların patogenezinde önemli rol oynar. Bir çok prospektif çalışmada hiperinsülinemi ve insülin rezistansı ile KAH arasında bağımsız bir ilişki gösterilerek, insülin rezistansının KAH için bir risk faktörü olduğu ileri sürülmüştür. İnsülin rezistansının iki mekanizmayla KAHa yol açtığı iddia edilmektedir; 1- İnsülin rezistansı sırasında ortaya çıkan hiperinsülinemiye bağlı olarak makrovasküler hastalığın gelişimi, 2-insülin rezistansının dislipidemi ve hipertansiyon gibi diğer kardiyovasküler risk faktörlerini etkilemesi. Bu çalışmada koroner anjiyografi ile koroner arter hastalığı saptanan 35 yaşından küçük, tümü erkek 16 hasta ve 16 sağlıklı kontrolde hiperinsülinemik öglisemik glukoz klemp tekniği ile insülin rezistansı araştırıldı. Ayrıca bazı biyokimyasal ve hormonal parametrelere bakıldı. 'M' değeri DeFronzo tarafından tanımlanan formüle göre hesaplandı. M değerinin 4 mg/kg/dk'den küçük olması insülin rezistansı olarak kabul edildi. Çalışmamızda hasta grubunda M değeri 4.37±1.1 mg/kg/dk bulunurken, kontrol grubunda ise 7.9±l.lmg/kg/dk olarak bulundu. Hasta grubunun M değeri 4mg/kg/dk'nın altında olmamasına rağmen, hastalarda bulunan M değeri kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak düşüktü (pO.001). Ayrıca çalışmamızda 16 koroner arter hastasının 7'sinde insülin rezistansı saptanırken, kontrol grubunda hiçbir hastada insülin rezistansı saptanmadı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Insulin resistance has an important role in the pathogenesis of metabolic disorders such as hyperinsulinemia, glucose intolerance, obesity and dyslipidemia which are risk factors for coronary artery disease (CAD). In a number of prospective studies, an independent relationship was noted between CAD and hyperinsulinemia and insulin resistance; and has been suggested that insulin resistance is a risk factor for CAD. It is proposed that insulin resistance causes CAD by two mechanisms: 1. Development of mocrovascular disease as a result of hyperinsulinemia which occurs during insulin resistance. 2. The influence of insulin resistance on other cardiovascular risk factors such as dyslipidemia and hypertension. In this study, insulin resistance was studied by the hyperinsulinemic euglysemic glucose clamp technique in 16 male patients with CAD whose diagnosis was made by coronary angiography and in 16 male healty controls, both were younger than 35 years. Besides that some biochemical and hormonal parameters were held“M”value was calculated according to the formula described by DeFronzo. It has been accepted as insulin resistance if“M”value is smaller than 4 mg/kg/min. In our study,“M”value was found as 4.37 + 1.1 mg/kg/min in the patient group, and 7.9± 1.1 mg/kg/min in the control group.