Ruhsal liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisini farklı kuşaklar üzerinden inceleme
The effect of spiritual leadership on work satisfaction on different generations
  1. Tez No: 602752
  2. Yazar: ALPER DEMİRDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın amacı ruhsal liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisini farklı kuşaklarla incelemektir. Ruhsal Liderlik Ölçeği ve İş Tatmininin sosyodemografik bilgilere göre farklılık gösterip göstermediğinin sınandığı bu araştırma, nicel verilere dayalı tarama modellerin ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Bulgulardan elde edilen verilere göre, ruhsal liderlik arttıkça iş tatmini de artmaktadır. Ruhsal liderliğin iş tatmini üzerindeki etkisini farklı kuşaklar üzerinden incelemesine atıfta bulunan bu tez, sosyodemografik değişkenlerin de etkili olabileceği ve ruhsal liderliğin iş tatminini etkilediği sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of spiritual leadership on job satisfaction with different generations. This study was designed to investigate whether the Psychological Leadership Scale and Job Satisfaction differ according to sociodemographic information. According to the results of the findings, job satisfaction increases as spiritual leadership increases. This thesis, which refers to the study of the effect of spiritual leadership on job satisfaction through different generations, concluded that sociodemographic variables may also be effective and that spiritual leadership affects job satisfaction.