Evrensel tasarım ve erişilebilirlik kapsamında huzurevi yapılarının değerlendirilmesi
Evaluation of nursing houses within the scope of universal design and accessibility
  1. Tez No: 936061
  2. Yazar: SALİHA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BELGİN DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Dünya'da ve Türkiye'de yaşlı nüfusun artmasıyla; yaşlılık döneminde bireylerin barınma, bedensel ve ruhsal sağlık, sosyal ve toplumsal yaşama katılımlarına ilişkin sorunların çözümü daha önemli hale gelmiştir. Bu çalışma yaşlılık dönemini tüm boyutları ile anlamayı, gün geçtikçe artan yaşlı nüfusun barınma gereksinimlerini karşılayan huzurevlerini inceleyerek tasarım ölçütlerini tartışmayı, evrensel tasarım ve erişilebilirlik kapsamında yaşlıların özel mekanları olarak kullanılan yatak odalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında amaç, hipotez ve sınırlıklar tanımlanarak yaşlılık, aktif yaşlanma ve yerinde yaşlanma kavramları, yaşlının fiziksel ve psikolojik yapısında yaşanan değişimler ve huzurevlerine yönelik yönetmelikler ile huzurevi plan tipolojileri incelenmiş, yaşlılık dönemi ve yaşlıların barınmasına yönelik kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmada Dünya ve Türkiye'de hizmet sunan huzurevi örnekleri tartışılmış ve huzurevleri; yer seçimi, çevresel öğeler, giriş, sirkülasyon elemanları, yaşam alanları olarak yatak odaları ve ortak mekânlar başlıkları altında incelenmiş, evrensel tasarım ilkeleri ve erişilebilirlik ile ilgili standartlar kapsamında huzurevlerinde yaşlıların en çok vakit geçirdiği yatak odalarının evrensel tasarım kapsamında erişilebilir, kullanışlı, konforlu, güvenli, kullanıcı memnuniyeti sağlayacak yatak odası örnekleri tasarlanmış ve huzurevlerinde yaşlı yatak odalarının evrensel tasarım ilkelerine uygun ve erişilebilir tasarlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increase in the elderly population in the world and in Turkey, it has become more important to solve the problems related to housing, physical and mental health, social and social life participation of individuals in old age. This study aims to understand the old age period with all its dimensions, to discuss the design criteria by examining the nursing homes that meet the housing needs of the increasing elderly population, and to evaluate the bedrooms used as special spaces of the elderly within the scope of universal design and accessibility. Within the scope of the study, the concepts of old age, active ageing and ageing in place, the changes in the physical and psychological structure of the elderly, the regulations for nursing homes and nursing home plan typologies were examined by defining the purpose, hypothesis and limitations, and a comprehensive literature research was conducted on the period of old age and the accommodation of the elderly. In the study, examples of nursing homes providing services in the world and Turkey were discussed and nursing homes were analysed under the headings of site selection, environmental elements, entrance, circulation elements, bedrooms and common spaces as living spaces. Within the scope of universal design principles and standards related to accessibility, bedroom examples that will provide accessible, useful, comfortable, safe, safe, user satisfaction within the scope of universal design of the bedrooms where the elderly spend the most time in nursing homes within the scope of universal design, and suggestions were developed for the design of elderly bedrooms in nursing homes in accordance with universal design principles and accessible.