Ar-ge faaliyetlerine sağlanan teşvikler ve raporlanması
Incentives providing research and development activities an its reporting
- Tez No: 271277
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Ülkelere ekonomik anlamda karşılaştırmalı üstünlük ve rekabet gücü sağlayan unsurlardan biri olan teknolojik gelişmelerin temel hareket noktası Ar-Ge faaliyetleridir. Bunun bilincinde olan ülkeler Ar-Ge faaliyetlerine yapılan harcamaların bazı teşvik unsurları vasıtasıyla yıldan yıla artırılmasına özen göstermektedirler.Vergi teşvikleri, Ar-Ge projesinin seçiminde daha serbest olunması, bürokratik işlemlerin az olması, erişim kolaylığı ve getirisinin kolayca öngörülebilir olması nedeniyle doğrudan desteklere tercih edilmektedir.Çeşitli ülkelerde uygulanan Ar-Ge vergi teşviklerinin değerlendirilmesi sonucunda da, bu teşviklerin Ar-Ge faaliyetlerini artırıcı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.Türkiye'de AR-Ge faaliyetlerinin desteklenmesine yönelik en kapsamlı düzenleme 5746 Sayılı Kanunla yapılmıştır. Bu kanun kapsamında yararlanılabilecek destekler Ar-Ge indirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, damga vergisi istisnası, teknogirişim sermayesi desteği ile rekabet öncesi işbirliği projelerinde işbirliğini oluşturan kuruluşların bu işbirliğine yaptıkları katkıların özel bir hesapta izlenmesi ve Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinde bulunanların; kamu kurum ve kuruluşları, kanunla kurulan vakıflar ile uluslararası fonlardan aldıkları desteklerin özel bir fon hesabında tutulması olarak sayılabilir.Yararlanılan teşviklerin muhasebesinde ise tekdüzen hesap planı ve TMS esas alınmaktadır.TÜBİTAK tarafından destekleneceği belirtilen projelerden yararlanmak için başvuru ve destek sürecinde Yeminli Mali Müşavir raporu zorunlu kılınmıştır.Ar-Ge teşviklerinin uygulama ve denetim süreçlerinin basit ve kolay anlaşılır hale getirilmesi teşviklerden yararlanmayı düşünenler açısından olumlu bir rol oynayacaktır. Bunun yanında gerek yasal düzenlemelerden kaynaklanan bir kısım belirsizliklerin, gerekse uygulamadan kaynaklanan sorunların giderilmesinin Ar-Ge teşviklerine dönük düzenlemelerin amacına ulaşmasına hizmet edeceği kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
R&D activities which provide comparative advantages and competitiveness to countries in the economics field, is one of the basic starting point of technologic developments. The governments aware of this, give serious attention to be increased the R&D spendings gradually by incidements. R&D tax incentives have a set of advantages whwn it is compared to grants and subsidies. Tax incentives involve less interference in the market and allow private sector to select R&D project. Tax incentives require less bureaucratic process. Also they are more accessible, predictable and stable than direct support. With several research on the effectiveness of R&D tax incentives in several countries that use fiscal incentives to stimulate R&D at a long time find evidence that tax incentives are effective in increasing R&D activities.Law No 5746 is the most extensive arrangement adapted for supporting R&D activities. Within the meaning of the law; R&D discount, income tax withholding incentives, social insurance contributions support, stamp tax incentives, contributions of establisment which are forming tecno interference capital support and precompetition cooperation projects recording in aspecial account, are the potential incentives and supports.Equally, receiving financial supports from public body, foundation published by law and international founds is recorded in a special account by people who are going at innovation and R&D projects.Turkish Accounting Standarts and Uniform Accounting System is predicated on entering supports in the accounts.Chartered Accountant Report is obligated to benefit supports of projects which are sponsored by The Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK) in application and supporting process.Coming across the application and audit processes more understandable and basic, making up a positive effect on people who are consider to derive benefit from incentives. Furthermore, some uncertainties result from legal arrangements and removed problems result from application is definitely helped to attain adjustments for R&D supports? object.