Hesap verebilirlik ışığında yönetişim ve 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu
Governance in accountability light 5018 Public Financial Management and Control Law
- Tez No: 602843
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL DEMİRKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetişim ve Sivil Toplum Kuruluşları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İnsanlık tarihi boyunca var olan yönetim mekanizması zaman içerisinde birçok değişim ve dönüşüm geçirmiştir. Bu sürecin sonunda çağdaş demokrasiler; hesap verebilirlik felsefesini temel alan, çoğulcu, yöneten yönetilen ilişkisinde yönetilenin yönetenden bilgi alabildiği, şeffaf bir yönetim yapısını tesis edecek birçok yasal düzenlemeye gitmiştir. Bahsi geçen bu yapının tarifi için günümüzde ortaya çıkmış olan kavram ise, yönetişim kavramıdır. Yönetişim; çok paydaşlı, çoğulcu, sürekli etkileşim ve karşılıklı yönetimi temel alan; açıklık, şeffaflık ve saydamlık gibi çağdaş kavramlara sahip ve en önemlisi süreçlerin her aşamasında hesap verebilirliği temel alan yönetsel bir kavramdır. Hesap verebilirliği ve yönetişimi çağdaş devletler ülke mevzuatlarına çeşitli yasalarla eklemiştir. Ülkemizde bu anlamda atılmış en önemli adım, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu ile atılmıştır. Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu ile Türk kamu yönetimi rejiminin, mali saydamlık ve hesap verebilirliği esas alan bir yönetim yapısına ulaşması hedeflenmiştir. Bu çalışma hesap verebilirlik kavramının mevzuatımızdaki yerini ortaya koymakta ve ülke mevzuatımızda önemli bir yeri olan 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu'nu hesap verebilirlik ve yönetişim perspektifinden değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The governance mechanism that has existed throughout human history has undergone many changes and transformations over time. At the end of this process, contemporary democracies; In the pluralistic, governed, managed relationship based on the accountability philosophy, they went to many legal arrangements that would establish a transparent management organization structure, where the manager can be informed at any time. The concept that emerged today to describe this structure is the concept of governance. Governance; is a managerial process based on multi-stakeholder, pluralist, continuous interaction and mutual management, which has contemporary concepts such as openness, transparency and transparency, and most importantly, it is based on accountability at every stage of the processes. Modern governments have added accountability and governance to country legislation through various laws. The most important step taken in this regard in our country has been taken with the Law No. 5018 on Public Financial Management and Control. The Law on Public Financial Management and Control aims to achieve a management structure based on the fiscal transparency and accountability of the Turkish public administration regime. This study reveals the place of the concept of accountability in our legislation and aims to evaluate the Public Financial Management and Control Law No. 5018 from the perspective of accountability and governance.