Yeniden Milli Mücadele dergisi'nde Kıbrıs (1970-1980)
Cyprus in the journal of The National Struggle (1970-1980)
- Tez No: 602848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Doğu Akdeniz'in en büyük adasından bir tanesi olan Kıbrıs adası tarih boyunca Anadolu, Ortadoğu, Süveyş Kanalı ve Kuzey Afrika'ya hakim bir noktada yer alması sebebiyle önemli bir levant toprağı olmuştur. Bu özellikler altında tanımlanan Kıbrıs'a hakim olacak olan gücün, sayılan bu bölgeleri de kontrolü altında bulundurması söz konusudur. Kıbrıs Adası bu önemli stratejik konumundan dolayı sadece bölgesel olarak değil küresel anlamda da önemli bir yerdir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra oluşan yenidünya düzeninde önemi bir kat daha artan Kıbrıs, uluslararası ilişkilerde daha fazla yer etmeye başlamıştır. Kıbrıs Adası ile ilgili söz sahibi aktör ülkelerin başında tarihsel şartlardan dolayı İngiltere gelirken; özellikle 1960'lı yıllardan itibaren NATO üyesi iki ülkeden olan Türkiye ve Yunanistan da söz sahibi ülke olmuş, ardından iki ülke arasında yaşanan gerginliklerden dolayı bu soruna ABD de dahil olmuştur. Bu yıllardan sonra sorunun NATO ve BM'nin gündemine girmesiyle birlikte uluslararası boyut kazanmaya başlamıştır. Bu süreçten sonra dünyada ve Türkiye'de kamuoyunun da gelişmesi ve bilinçlenmeye başlaması ile birlikte sorun yalnızca hassasiyet konusu olarak kalmamış, iç politikayı etkileyerek dış işleri bakanlığı dolayısıyla sadece hükümet meselesi değil, bir milli mesele olarak halkın yoğun ilgi gösterdiği bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda 1970'li yıllarda kurulan Yeniden Milli Mücadele Dergisi, Kıbrıs sorununu millete mal ederek milli bir bilinç oluşturmaya, kamuoyunu bilgilendirmeye ve bilinçlendirmeye, hükümet politikalarını etkilemeye çalışmıştır. Yapılan bu çalışmada dergideki Kıbrıs üzerine yazılar temel veri kaynağı olarak alınmış ve Kıbrıs sorununun nasıl ele alındığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyprus, the largest island in the Eastern Mediterranean, has been an important Levant territory throughout history due to its location in Anatolia, the Middle East, the Suez Canal and North Africa. The power that will dominate Cyprus, defined under these characteristics, also controls these regions. Because of this important strategic position, the island of Cyprus is an important place not only in the regional but also in the global sense. After the Second World War, Cyprus has increased its importance in the new world order, and has begun to take a greater place in international relations. In particular, Turkey and Greece, two NATO member states since the 1960s, have been the ones to have a say, and the United States has been involved in this problem because of the tensions between the two countries. After these years, the issue has started to gain an international dimension with NATO and the UN on the agenda. After this process, with the development and awareness of public opinion in the world and in Turkey, the problem has not only been a matter of sensitivity, but has become a subject of intense interest to the public as a national issue, not just a matter of government, because of the Ministry of foreign affairs by affecting domestic policy. In this context, the re-national struggle magazine, founded in the 1970s, has tried to create a national consciousness by costing the nation the Cyprus problem, informing the public and raising awareness, and influencing government policies. In this study, articles on Cyprus in the Journal were taken as the main source of data and how the Cyprus problem was handled was examined.