Maksilla posterior bölgede yapılan dental implantların maksiler sinüs ve dentoalveolar yapılar üzerindeki etkilerinin CBCT ile preop ve postop olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of dental implants made on Maxillary posterior region on maxillary sinus and dentoalveolar structures as preop and postop with CBCT
- Tez No: 602865
- Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN DAĞİSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, maksillar posterior bölgede dental implant uygulanmış hastalarda, cerrahi öncesi ve sonrası alınan KIBT görüntüleri üzerinde dento-alveolar yapıların ve maksillar sinüsteki patolojilerin değişimlerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 28 hastanın implant tedavisi uygulanmış 50 sinüs bölgesi ile bu bölgelerdeki dişsiz kretlere uygulanan toplamda 83 adet implant çevresindeki alveol kemik, cerrahi öncesi ve sonrası alınan KIBT görüntüleri üzerinde incelendi. Veriler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: İmplant uygulaması öncesinde sinüs patolojisi varlığı açısından değerlendirilen 50 sinüsün 24 tanesinde postoperatif olarak değişim olmazken; 10 tanesinde patolojide artma, 16 tanesinde patolojide azalma görüldü. Değerlendirilen 50 maksillar sinüste, sinüs lift ve implant uygulamaları yapılmadan önce ve sonra belirlenen patoloji dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulundu (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the changes in dento-alveolar structures and maxillary sinus pathologies on preoperative and postoperative CBCT images in patients who underwent dental implantation in the maxillary posterior region. Material and Methods: In this study, we examined the preoperative and postoperative CBCT images of the 50 sinus sites and alveolar bone around the 83 implants of the 28 patients who were implanted. Data were analyzed statistically. Results: There were no postoperative changes in 24 of the 50 sinuses that were evaluated for the presence of sinus pathology before implantation. Pathology was increased in 10 sinuses and pathology was decreased in 16 sinuses. There was no statistically significant difference in pathology distribution before and after sinus lift and implant applications in the 50 maxillary sinuses(p> 0.05). When the 30 maxillary sinuses with pathology detected before implantation were evaluated in terms of postoperative pathology distribution, a statistically significant difference was found in favor of the presence of change(p< 0.05). When the 20 maxillary sinuses without pathology were evaluated in terms of postoperative pathology distribution before implantation, there was, a statistically significant difference was found in favor of the no change(p< 0.05).