Sehl b. Abdullah et-Tüsterî ve tasavvufî görüşleri
Sahl b. Abdullah al-Tustari and His Mystical Views
- Tez No: 602867
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 570
Özet
Bu çalışma, hicrî üçüncü asırda Abbasiler devrinde yaşamış, sufi ve müfessir Sehl b. Abdullah et-Tüsterî (ö. 896)'nin tasavvufî görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Konunun önem ve kapsamı, yöntem ve kaynakları hakkında bilgi veren Giriş'in ardından Birinci Bölüm'de Tüsterî'nin yaşadığı coğrafya ve asır, tahsil ve sülûk hayatı, seyahat ve sürgünleri, ilmî ve tasavvufî şahsiyeti, itikâdı, karakteri, menkıbe ve kerâmetleri, hocaları, talebeleri, muâsırlarıyla münâsebetleri, eserleri ve tesirleri ele alınmıştır. İkinci Bölüm'de ise, tasavvuf, tevhîd ve ulûhiyet, bilgi ve marifet kavramları, nübüvvet ve velâyet, insanın hakikatı ile ilgili kavramlar, makamlar gibi başlıklar altında Tüsterî'nin tasavvuf anlayışının esasları ve nefis terbiye usulü tafsilatlı bir şekilde incelenmiştir. Sonuç itibariyle, tasavvufun müstakil bir ilim olarak teşekkülünde büyük pay sahibi olan Tüsterî'nin, kendi fikrî-amelî tecrübesiyle tahkik edip yoğurduğu Kitâb ve Sünnet esaslı bir tasavvuf anlayışına sahip Rabbânî bir imam olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the mystical wiews of Sahl b. Abdillah al-Tustarî (d. 896) who is an Abbasid sufi and exegete of the Qur'an. The study consists of one introduction and two chapters. In the Introduction, we gave information about the importance, intention, methods and sources of the subject. In the Chapter One, we discussed the geography and century where al-Tustari lived, his collection life, his travels and deportations, his scientific and mystical personality, his creed, his character, his manners and miracles, his teachers and his students, his relations with his contemporaries, his works and influences. In the Chapter Two, we studied in detail the principles of his understanding of Sufism under various headings such as tasawwuf, tawhid, knowledge, prophethood and sainthood, concepts related to human truth, maqams. As a result, it has been determined that al-Tustari has a major share in formation of Sufism as an independent discipline and has a Sufism based on Qur'an and Hadith.