2000 sonrası, simetrik ve asimetrik şok karşısında Orta Doğu'nun Türkiye üzerindeki etkisi
After 2000, symmetrical and asymmetric shocked influence on Middle East Turkey
  1. Tez No: 602887
  2. Yazar: ALİ ÖZBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Orta Doğu, geçmişten günümüze kadar olan süreçte, medeniyetlerin, ilk dinlerin ortaya çıktığı; tarihteki olayların başladığı yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Orta Doğu için yapılan tanımlamalar, bölgenin coğrafi sınırlarının kişiden kişiye farklılık göstermesi, bölge içerisinde sürekli bir savaşın, güç çekişmelerinin yaşanmasına neden olmuştur. Bölgede karmaşık düzenin yaşanmasındaki en büyük etken: yer altı kaynaklarının zengin olması ve dış güçlerin (ülkelerin) bu kaynaklara sahip olma isteğidir. Bundandır ki bölgede sürekli bir karmaşa yaşanmakta ve düzensiz bir yapı oluşmaktadır. Orta Doğu için dönüm noktası sayılabilecek olan Arap Bahar'ının yaşanması, bölge içindeki ülkelerin rejim değişikliğine gitmesine ve iç isyanların çıkmasıyla uzun yıllar hüküm süren otoritelerin çökmesine de neden olmuştur. Orta Doğu bölgesinde yapılan araştırmalarda ortaya çıkan simetrik şok ve asimetrik şok unsurlarının farklılık göstermesi, bölgede yapılan ticareti de etkilemiştir. Özellikle Arap Bahar'ının beklenmedik bir şekilde ortaya çıkması, ülkeyi yöneten otoritelerin rejimlerini olumsuz yönde etkilemesine ve ekonomilerinin inişli çıkışlı olmasına neden olmuştur. Analiz çalışmasında elde edilen sonuçlarda, 2000-2018 yılları arasındaki ekonomik değişim ele alınmıştır Orta Doğu üzerindeki etkileri incelenirken; ihracat, ithalat ve enflasyon oranlarının, kişi başına düşen gelirin büyümesi karşısındaki değişimleri ele alınarak iki yönlü etkiler modeli analizi yapılarak, ülkelerin bir birimlik artışı karşısında ne kadarlık bir değişiminin olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Orta Doğu, Arap Baharı, Simetrik ve Asimetrik Şok, Ekonometri Analizi.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, the Middle East has emerged as the place where the civilizations were born, the first religions were born and some of the events in the history began. The definitions made for the Middle East and the fact that the geographical boundaries of the region differ from one person to another caused a confusion in the region. The most important factor for the region to take place in a complex order was the fact that the underground resources were rich and the foreign powers (countries) had the desire to have these resources, which caused the confusion on the region to increase and an irregular structure. The Arab Spring, which may be considered as a turning point for the Middle East, has also contributed to the collapse of the authorities that have long ruled over the years as a result of internal rebellions and the change of regime in the countries within the region. Symmetrical shock and asymmetric shock elements that have emerged in the researches in the region have affected the trade to be done in the region. The unexpected emergence of the Arab Spring, in particular, has caused the governing authorities of the country to adversely affect their regimes and have a fluctuating economy. According to the results obtained from the analyzes, the effects of the economy between 2000-2018 on the Middle East are examined, by examining the changes in export, import and inflation rates against the growth of per capita income, the bidirectional effects model were analyzed to determine the extent to which the countries experienced a one-unit increase. KEY WORDS: Middle East, Arab Spring, Symmetrical and Asymmetric Shock, Econometrics Analysis.