Ortaokul öğrencilerinin okula bağlanma düzeyleri ile akran ilişkileri ve okul motivasyonu arasındaki ilişkiler
The relationships between secondary school student's school attachment levels anda peer relationships anda school motivation
- Tez No: 602889
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin okul motivasyonu ve akran ilişkileri düzeylerinin okula bağlanma toplam puanı ile öğretmene bağlanma, arkadaşa bağlanma ve okula bağlanma alt ölçek puanlarını yordayıp yordamadığını incelemektir. Buna ek olarak ortaokul öğrencilerinin okula bağlanma toplam puanı ve alt ölçek puanlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, okuldaki ders dışı etkinliklere katılma durumu, anne baba birliktelik durumu ve anne baba eğitim durumu değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek de amaçlanmıştır. Araştırmaya 265 kız, 237 erkek toplam 502 ortaokul öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerin 269'u 7. sınıf ve 233'ü 8. sınıf öğrencisidir. Veri toplama aracı olarak Çocuk ve Ergenler İçin Okula Bağlanma Ölçeği (ÇEOBÖ), Okul Motivasyonu Ölçeği (OMÖ), Akran İlişkileri Ölçeği (AİÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde çoklu regresyon analizi, ANOVA ve t testi kullanılmıştır. Yapılan çoklu regresyon analizi bulgularına göre okul motivasyonu ve akran ilişkileri değişkenlerin okula bağlanmanın istatistiksel olarak anlamlı bir yordayıcısıdır. Öğrencilerin okula bağlanma düzeyleri cinsiyetlerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmamıştır. Sınıf düzeyi ve ders dışı etkinliklere katılma durumuna göre anlamlı farkların oluştuğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar literatür çerçevesinde tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine whether the school motivation and peer relationship levels of secondary school students predict total school attachment scores with teacher attachment , friends attachment and school attachment subscale scores or not. It was also aimed to examine whether the total score and subscale scores of secondary school students differ significantly by statistically gender, grade level, partiticapation in extracurricular activities at school, parents togetherness, status, parents education status according to variability or not. A total of 502 secondary school students (265 girls and 237 boys ) attended to research. 269 of the students are 7th grade and 233 of them 8th grade students. It was used to collect data the School Attachment Scale(SAS) for children and adolescents, the School Motivation Scale (SMS), Peer Relationship Scale(PRS) and Personal İnformation form. Multiple regression analysis,ANOVA and t test were used for data analysis. According to the results of multiple regression analysis, school motivation and peer relationships were statistically significant predictors of school attachment. Peer relationships accounted for 10 % of the total variance of school motivation accounted for 6% of the total variance of school attachment on its own. It was found that students' school motivation levels were more significant predictor of teacher attachment than peer relationships variable and explained 9% of total variance on its own. The peer relationships variable explains 20% of the total variance of friend attachment on its own. The level of school attachment of the students didn't differ statistically according to their gender. Significant differences were observed according to grade level and participation in extracurricular activities. The results were discussed in the frame of literature and suggestions were made.