On-pump ve off-pump koroner arter by-pass cerrahisinin serebral oksijen satürasyonu üzerine etkilerinin near infrared spectroscopy ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of on-pump and off-pump coronary artery by-pass surgery on cerebral oxygen saturation using near-infrared spectroscop
  1. Tez No: 602896
  2. Yazar: GÜRAY DEMİR
  3. Danışmanlar: UZMAN GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Günümüzde kardiyopulmoner by-pass kullanmadan off-pump teknikler ile atan kalpte yapılan koroner arter cerrahisi giderek artmaktadır. Off-pump tekniğin temel amacı, kardiyopulmoner by-pass ve beraberinde kullanılan vücut soğutma yöntemlerinin fizyolojik sistemler üzerine olan olumsuz etkilerinden kaçınmaktır. Bu durum cerrahi endikasyon sınırlarını ciddi oranda artırmıştır. Özellikle ileri yaş hastalarda, düşük ejeksiyon fraksiyonu olan vakalarda, re-operasyon durumunda, serebrovasküler hastalık, karaciğer hastalığı, kanama bozuklukları, ileri derecede kalsifik aortası olan hasta gruplarında ya da kan ve kan ürünleri kullanılması sakıncalı olan hastalarda on-pump (konvansiyonel KPB) tekniği ile yapılan ameliyatlara göre üstünlüğü tartışılmaktadır. Koroner arter cerrahisinin operasyon sırasında ve sonrasında kardiyak olmayan komplikasyonlarının başında nörolojik hasarlar yer almaktadır. Oluşabilecek nörolojik hasar kognitif fonksiyonların bozulmasından inme gibi kalıcı nörolojik hasarlara kadar geniş bir yelpazededir. Değişik monitörizasyon teknikleri ile santral sinir sisteminin gerek hücresel bütünlüğünün gerekse elektrik aktivitesinin izlenmesi mümkündür. Bu monitörizasyon teknikleri ile oluşabilecek nörolojik hasarın önüne geçmek amaçlanmaktadır. Near-infrared spektroskopi yeni geliştirilmekte olan ve beyin dokusunun hemoglobin satürasyonunu gösterebilmektedir. Böylece beyin dokusunda oluşmakta olan bir hasarın erken göstergesi olabilmektedir. Bu çalışmada; koroner arter cerrahisinde kullanılan, olumlu ve olumsuz yönleri ile birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları halen tartışılmakta ve kesin sonuca varılamamış olan on-pump ve off- pump KABG tekniklerinin serebral oksijenlenmeyi ne şekilde etkilediğinin NIRS yöntemi ile araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Central nervous system complications are the most important complications affecting mortality in coronary artery surgery. Thanks to new sophisticated techniques and surgical interventions obviating the need for cardiopulmonary pump, the surgeons want to avoid these complications. In this study, we compared the impact of on-pump and off-pump coronary artery by-pass surgery on cerebral oxygenation using near-infrared spectroscopy. Methods: The study included a total of 40 patients without any comorbidity who were scheduled for on-pump (n=20) and off-pump (n=20) surgery. Demographic characteristics, operative times, pre-and postoperative standardized mini-mental state examination (SMMSE) scores, perioperative mean arterial blood pressure (MAP), hematocrit levels, peripheral oxygen saturation (SpO2), regional cerebral oxymetry values (RsO2), body temperatures and pCO2 values of the patients were recorded, inter-,and intragroup comparisons were performed. Results: Demographic characteristics of the patients were comparable. Mean operative time was longer in the on-pump group. SMMSE scores were similar and relevant postoperative values were lower in both groups. At all measurement time-points, perioperative MAP, pCo2 and SpO2 values were similar in both groups. In both groups SpO2 and pCo2, values did not differ from baseline levels, while postextubation MAP values measured at postoperative 2nd hours remained at low levels. HCT levels decreased during perioperative and postoperative periods, while body temperature declined perioperatively, with higher magnitude in the on-pump group. Intra- and postoperative RsO2 values decreased in both groups. In the on-pump group, decrease in RsO2 values was more prominent during the interval between sternotomy and closure of the sternotomy Conclusions: Physiological alterations occurring during coronary artery surgery affect cerebral oxygenation during and after operation irrespective of the cardiopulmonary pump application. During on-pump surgery, cerebral oxygenation decreases more markedly, however probably due to neuroprotective effects of hypothermia applied, postoperative changes resemble those of the off-pump surgery.