Kalp hastalıklarında hastalığa psikososyal uyum ve sosyal destek algısı
Psychosocial adaptation and percei̇ved social support in the patient with heart disease
- Tez No: 602949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kalp Hastalıkları dünyada ve Türkiye'de en önemli mortalite ve morbidite nedenlerinden biridir. Kalp hastalıklarının ortaya çıkışını engellemek, gecikmesini sağlamak, hastalığa yakalananların prognozunu yavaşlatmak, yaşam kalitesini ve süresini uzatmak önemli bir hedeftir. Bu nedenler ele alındığında,hastalığın ortaya çıkışını engellemek en azından gecikmesini sağlamak, hastalarda ise hastalığın ilerleme seyrini yavaşlatmak önemli bir hedeftir. Niceliksel tipteki bu araştırma; kalp hastalığı olan bireylerin sosyal destek algısı ile hastalığa psikososyal uyumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapıldı. Araştırmanın evrenini 01/12/2017-01/06/2018 tarihleri arasında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Servisine kalp hastalığı tanısıyla yatan hastalar oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 100 kalp hastası oluşturdu.Verilerimiz Kişisel Veri Toplama Formu, hastalığa psikososyal uyumu ölçmek için Hastalığa Psikosyal Uyum-Öz Bildirim Ölçeği (PAIS-SR) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) kullanılarak toplandı. Sonuç olarak kardiyoloji servisine kalp hastalığı nedeni ile yatan hastaların algıladıkları sosyal destek arttıkça hastalığa psikososyal uyumlarının da arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
Cardiac Diseases are one of the most significant mortality and morbidity reasons both in the world and in Turkey. Prevention of cardiac diseases' emergence, delaying them, decelerating the prognosis of the afflicted, improving the quality of their life and protracting their lifespan are significant objectives. When these reasons are reviewed, to prevent the disease's emergence or at least to ensure retardation of it and to decelerate the feed rates of the disease in patients are significant objectives. This quantitative study has been conducted with the aim of determining the correlation between cardiac patients' social support perception and their psychosocial adaptation to the disease. In-patients at Cardiology Service of Maltepe University Medical Faculty Training and Research Hospital between the dates 01/12/2017-01/06/2018 with cardiac disease diagnosis formed the target population of this study. 100 cardiac patients accepting to participate in the study formed the sample of study. The data has been collected by using Personal Data Collection Form, Psychosocial Adjustment to Illness Scale (PAIS-SR) to evaluate the psychosocial adjustment to the disease and Multi-Dimensional Perceived Social Support Scale (MSPSS) As a consequence, those patients'psychosocial adaptation, who hospitalize in cardiology service due to cardiac disease, has been determined to increase as the social support they perceived increases.