Kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi ve seramik sektöründe bir araştırma
The effect of career management on organizational commintment and a research in ceramic industry
  1. Tez No: 602971
  2. Yazar: GİZEM SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT ŞADİ CAN SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde küreselleşme ile birlikte yaşanan gelişmelerin hız kazanması ve rekabetin giderek artması ile birlikte işletmelerin varlıklarını koruyup, devam ettirebilmeleri için sektörde rekabet avantajı kazanabilmesi gerekmektedir. Bu durum işletmelerin sahip oldukları beşeri sermaye olan insan kaynağı faktörünün önemini arttırmış, kariyer yönetimi ve örgütsel bağlılık gibi kavramları gündeme getirmiştir. Kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini açıklamak amacı ile yapılan bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kariyer yönetimi kavramı; ikinci bölümde, örgütsel bağlılık kavramı açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, bu iki kavram arasındaki ilişki incelenmiş ve bu alanda yapılan diğer araştırmalara yer verilmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise, literatür taraması sonucunda edinilen bilgiler doğrultusunda kariyer yönetiminin örgütsel bağlılık üzerinde bir etkisinin olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırma Bilecik' in Bozüyük ilçesinde seramik sektöründe faaliyet gösteren 205 işletme çalışanı üzerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the organizations need to gain competitive advantage more in order to survive in the market because of high globalization and high competition. Therefore, the importance of Human Resource factors and practices such as career management and organizational commitment have been emerged within the organizations as a human capital. The main aim of this study is to examine and explain the effects of career management on organizational commitment. The study was consisted of four parts. In first two parts, career management (in the first part) and organizational commitment (in the second part) have been explained. In third part, the relationship between of these concepts have been examined and other studies regarding to same topic have been included. In the last part, on the basis of the literature reviewed, the survey method was conducted to determine whether career management has effect on organizational commitment. The sample totally was consisted of 205 employees from ceramic industry in Bilecik province in Turkey.