Uluslararası çatışma ve çatışma çözümü temelinde Türk-İran ilişkileri
Turkish-Iranian relations on the basis of international conflict and conflict resolution
  1. Tez No: 130008
  2. Yazar: A. RENGİN GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
ÖZET Çatışma çözümü (conflict resolution) kavramı, uluslararası ilişkiler literatürüne 1950'li ve 1960'lı yıllarda girmiştir. Soğuk Savaş sonrasında, ulusal yapıların, ulusal ekonomilerin ve ulusal toplumların parçalanması ve bozulması sonrasında ulus-devlet kavramı sorgulanmaya başlamıştır. Bütün bu yeni kavramlar ve karmaşa içinde yaşanan çatışmalar ise, çatışma çözümü kavramını ve teorilerini uluslararası ilişkiler disiplini içinde en üst seviyelere taşımıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde uluslararası çatışma ve çatışma çözümü teorisi ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü, Türk-lran ilişkilerinin tarihsel süreçteki kronolojik gelişimini ele alarak, yüzyıllardır aynı coğrafyada birlikte yaşayan iki toplumun ilişkilerini analiz etmektedir. Bu ilişkilerdeki belirgin değişimi getiren en kırılma noktası, Iran İslam Devrimi'dir ve Türk-iran ilişkilerinde de önemli değişiklik ve sapmalara neden olmuştur. Bu nedenle devrim ve etkileri yine aynı bölümde incelenmektedir. Türk-lran ilişkilerinde sorunlara neden olan bu siyasal gelişmenin yarattığı sorunlar ve çatışma merkezleri analitik bir çerçevede, üçüncü bölümde ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Türk-iran ilişkilerindeki anılan çatışma merkezlerinin kaynakları, türleri, nedenleri ve kökenlerini incelenerek, çatışma çözümü uygulamasında tarafların birbirlerine karşı konumları ve sonrasında da çatışmanın sonuç analizi gerçekleştirilmekte, çatışmanın güç dengesi ve ortaya çıkışı yorumlanarak olası çatışma çözümü adımlarında kullanılmaya çalışılan metodlar incelendikten sonra, uluslararası çatışma çözümü teorileri ışığında, bu çatışmalara çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The concept of conflict resolution became a part of the literature during 1950s and 1960s. The collapse of national structures, economies and societies following the Cold War had paved the way of re-thinking the notion of nation-state. All those new concepts and concepts arising from the mentioned process, contributed to the development of conflict resolution concept and theories of conflict resolution. In this context, first chapter of this study is examining international conflict and conflict resolution theories. Second chapter of the study deals with Turkish-Iranian relations through historical perspective and analysis the relations of the two societies that are living together in the same geography for centuries. The most evident change in this relationship occured after Iran Islamic Revolution, which is a milestone in Turkish-Iranian relations and caused important deviations in them. So that the revolution and its affects had been also examined in the same chapter. The conflicts in Turkish-Iranian relations especially in the light of revolutionary changes, is being examined in the third chapter within ana analytical framework. The sources, reasons, types, origins and roots of the mentioned conflicts in Turkish-Iranian relations had been examined; the positions of both countries towards each other had been studied; the conclusion analysis of the conflict had been realized; emergence and distribution of power of the conflict had been interpreted; possible conflict resolution methods that had been used before had been examined; and conflict resolution suggestions had been developed within the light of international conflict resolution theories, in the fourth chapter. V