Uydu haberleşme sisteminin genel olarak tanıtımı ve uydu aracılığı ile televizyon tayini
General presentation of the satellite communication systems and television broadcasting via satellite
- Tez No: 6031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LAMİ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
II UYDU HABERLEŞME SİSTEMİNİN GENEL OLARAK TANITIMI VE UYDU ARACILI?I İLE TELEVİZYON YAYINI (Yüksek Lisans Tezi ) Yaşar NORMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 ÖZ Bu çalışmada ilk önce uydu haberleşme sistemleri genel olarak tanıtılmıştır. Daha sonraki bölümde, telefon ve televizyon servisi için bir ülkeye bölgesel bir uydu şebekesinin tesisiyle ilgilenil- miştir. Bunun için sözü edilen ülkenin INTELSAT-5 (F5 - F9)'dan bir 72 Mhz C-Band (6-4 GHz Band) transponderini kiraladığı varsayıldı. Yine bölgesel uydu şebekesinin başkent şehri yakınına yerleştiril miş bir ana yer istasyonu ile 10 uzak yer istasyonunu içerdiği var sayılmıştır. 625/50 PAL TV işareti ana yer istasyonundan, yerel ya yın için, bu uzak yer istasyonlarından birisine gönderildi. Tek ka nal tek taşıyıcı/bastırılmış ve genişletilmiş frekans modülasyonu taşıyıcıları telefon gereksinmelerini sağlamak için kullanıldı. Ay rıca her bir uzak yer istasyonu 10 ses kanalını alacak şekilde dona tıldı. Kalan bölümde TV işaretlerinin uydu ile iletimi, alınan TV işaretlerinin dağıtımı, ses programı iletim yöntemleri ve uydu ile sayısal TV iletimi kısaca tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill. GENERAL PRESENTATION DP THE SATELLITE COMMUNICATION SYSTEMS AND TELEVISION BROADCASTING VIA SATELLITE t (M.Sc. Thesis) Yaşar NORMAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OP SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT In this study firstly general aspects of satellite communication systems have been presented. In the subsequent section a hypothetical country which has been established with a domestic satellite network for telephony and television services has been considered. Tor this, the country was assumed to lease a 72 MHz C-Band (6/4 GHz Band) transponder from INTELSAT-5 (P5-P9). The domestic satellite network has been also assumed to comprise one master earth station located near the capital city and 10 remote earth stations. 625/50 PAL TV signal was transmitted from the master station to one of these remote stations for local broadcasting. SCPC/CPM (Signal Channel Per Carrier/ Companded PM) carriers were used to provide the telephony requirements and in addition to this each remote earth station was equipped to receive 10 voice channels. In the remaining section, transmission of TV signals via satellite, distribution of the received TV signals, the methods of the sound program transmission and transmission of digital TV via satellite have been presented shortly.