Beta laktam antibiyotiklerin trombosit agregasyon fonksiyonu üzerine etkisinin in vivo değerlendirilmesi
In vivo evaluation of effects of B-lactam antibiotics on thrombocyte aggregation
  1. Tez No: 60301
  2. Yazar: BURHAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Beta laktam antibiyotiklerin bir kısmının, in vitro ve in vivo değişik meka nizmalarla, trombosit agregasyonuriu inhibe ettikleri gösterilmiştir. Çalışmamız da beta laktamların in vivo trombosit agregasyon eğrileri üzerindeki etkisi araş tırıldı. Bu amaçla klinikte sık kullanılan bir beta laktam antibiyotik olan ampisilin 30 sağlıklı gönüllüye 3 gr/gün dozda, oral olarak, yedi gün süreyle uygulandı. Çalışmanın başlangıcında, yedinci ve onbirinci gününde alman kan örneklerinde agonist olarak ADP, adrenalin ve ristosetin kullanılarak agregasyon testleri yapıldı. Yine eş zamanlı olarak trombosit sayımı, aPTT ve PT testleri yapılarak bu antibiyotiğin hemostazın diğer parametreleri üzerine etkisi de araştırıldı. Elde edilen sonuçlar uygulanan dozda ampisilinin trombosit agregasyonu sayısı, aPTT ve PT testleri üzerinde etkili olmadığı gösterdi. 57
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been found that beta-lactam group antibiotics inhibit thrombocyte aggregation by different mechanism both in vitro and in vivo. In this study we investigated in vivo effects of beta-lactam group antibiotics on thrombocyte aggregation curves. We applied ampicillin a beta-lactam antibiotics often used in clinical practice, to 30 healthy volunteers in dose of 3 gr/day, p.o., for 7 days. We obtained blood samples in the first, seventhy and eleventh days of study, and tested for thrombocyte aggregations by using ADP, adrenaline and ristocetin. In addition, we studied effects of this drug on homostatic parameters like thrombocyte count, aPTT and PT. As a result we concluded that applied dose of ampicillin has no effect on thrombocye aggregation, thrombocyte count, aPTT and PT. 58