İş kazası ve meslek hastalığında maddi manevi tazminat
Non-pecuniary and non-pecuniary damages in occupational accidents and occupational diseases
  1. Tez No: 603015
  2. Yazar: İREM KAYSI KINACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, iş kazalarının hukuki sonuçları, maddi-manevi tazminat yönü, iş sağlığı ve güvenliği perspektifinden, hukuki açıdan incelenmiş; iş kazalarındaki işverenlerin ve işveren vekillerinin sorumlulukları ve yükümlülükleri ele alınmıştır. İş sağlığı ve güvenlik hizmetlerinin, OSGB'ler tarafından yürütülmesi konusu da kapsama alınarak incelenmiştir. İş kazası sonucu, kaza geçiren çalışan ve hak sahiplerinin hakları ve yükümlülükleri, çeşitli örneklerle değerlendirilmiş; iş kazalarında, SGK ödemeleri ve yardımları örneklenerek, SGK'nın, işverenlere kusurları oranında rücu etmesi uygulamaları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the legal consequences of occupational accidents, material and moral compensation aspects, from the perspective of occupational health and safety, have been examined from a legal perspective; responsibilities and obligations of employers and employers' representatives in occupational accidents. Occupational health and safety services have been examined by the OSGBs. As a result of an occupational accident, the rights and obligations of the employees and right holders who had an accident were evaluated with various examples; SGK is s practices in the case of work accidents, SSI payments and benefits, SGK 's employers to reclaim the defects at the rate of applications are explained.