İş kazası ve meslek hastalığından doğan manevi tazminat davası
Law suits concerning immaterial damages arising from occupational accidents and diseases
- Tez No: 423718
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İş kazaları ve meslek hastalıklarının maddi anlamda ciddi zararlara yol açabildiği tartışmasız olduğu gibi bu maddi zararların tespiti ve tazmini de uygulamada özellikle son zamanlarda yaygınlık kazanmıştır. Söz konusu maddi zararın yanı sıra manevi zarar da oldukça önemli bir zarar türüdür. İşçinin uğrayacağı iş kazası veya yakalanacağı meslek hastalığı sonucu kendisinin veya yakınlarının ruhen duyacağı acı ve elemi ifade eden bu zarar türünün ispatı ise maddi zarara kıyasla daha güç olup, uygulamada da son yıllarda daha çok rastlanmakta ve benimsenmekte olduğu görülmektedir.İşbu tez çalışması da bu nedenle gerek manevi zararın tespiti, gerekse bu zararın tazmininin hakkaniyet çerçevesinde, adil bir şekilde sağlanabilmesi için tutarın belirlenmesine etki edecek faktörlerin daha iyi anlaşılabilmesi adına, kanun ve ilgili sair mevzuat ile Yargıtay kararları ve birtakım örnek davalar incelenmek suretiyle hazırlanmış ve çalışma içerisinde uygulamada karşılaşılan sıkıntılara da yer verilerek yol gösterici olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is indisputable that there is a certain possibility for occupational accidents and disesases to cause pecuniary damage and the compensation of these kinds of damages has lately become very frequent in practice. Besides the pecuniary damage there is also the possibility of immaterial damage. But to prove this kind of damage which stands for the pain and suffering of the worker himself or his relatives after an occupational accident or disease. This thesis has therefore been furnished in accordance with the applicable law and case law, while also covering the types of problems that one may come across; to not only understand the concept of immaterial damage but also to be instructive in lawfully compensating it.