Karaciğer yağlanmasında L-Carnitin tedavisinin sonuçları
  1. Tez No: 60303
  2. Yazar: AHMET UYGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN KARAEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yağlı karaciğer toplumda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Karaciğer yağlanması, parankimde aşın miktarda serbest yağ asidi birikmesini ifade etmektedir. Yağ asidlerinin oksidasyonu mitokondriada meydana gelir. Bu yağ asidlerinin, oksidasyon amacıyla dış mitokondrial membrandan iç mitokondrial membrana taşınması için ise“karnitin”e ihtiyaç vardır. Yağlı karaciğerin tedavisi konusundaki tartışma ve arayışlar hala devam etmektedir. Biz de diyet ve istirahati içeren tedavi girişimlerinden arzu edilen sonucun alınmadığını, bugüne kadarki klinik tecrübelerimizle anlamış bulunuyoruz. Bu çalışmadaki amacımız, oral olarak alınan karnitinin yağlı karaciğer tedavisinde etkin bir rolü olup olmadığını araştırmaktı. Kliniğimizde yağlı karaciğer tanısı konulan hastaları, başvuru sırasına göre tesadüfi olarak dört gruba ayırdık. Birinci gruba diyet + 1 gr / gün karnitin, ikinci gruba diyet + 2 gr / gün karnitin, üçüncü gruba diyet + 3 gr / gün karnitin ve dördüncü gruba sadece diyet tedavisi uyguladık. Başlangıçta ve altı aylık tedavi sonrasında vücut ağırlığı, açlık glisemi, serum kolesterol, trigliserid, SGOT, SGPT düzeylerini tesbit ettik. Ayrıca tedavi öncesi ve sonrasında karaciğer iğne biyopsisi yaparak histopatolojik değişiklikleri araştırdık. Elde ettiğimiz sonuçların istatistiksel değerlendirmesi; grupların birbirleriyle karşılaştırılmasında Mann - Whitney U ve Wilcoxon Rank Sum W testi ile, gruplar kendi içinde Wilcoxon Matched - Pairs Signed - Ranks testi ile, gruplar arasında alkol alan ve almayanların karşılaştırılması ise Ki - Kare testi ile yapıldı, p < 0.05 değeri anlamlı olarak kabul edildi. Tedavi öncesi ve sonrası değerler karşılaştırıldığında; glisemi değerlerinde sadece ikinci grup hastalarda anlamlı bir azalma olurken (p < 0.05), diğer gruplarda belirli bir değişiklik görülmedi (p > 0.05). Ağırlık, SGOT, SGPT düzeylerinde bütün gruplarda anlamlı ölçüde azalma olduğu belirlendi (p < 0.05). Grupların hiçbirisinde, kolesterol ve trigliserit değerlerinde anlamlı bir farklılık bulunmadı (p > 0.05). Tedavi öncesi ve sonrası histopatolojik sonuçlar karşılaştırıldığında; günde 1 ve 2 gr karnitin verilen gruplardaki iyileşme kısmi, 3 gr karnitin verilen olgulardaki iyileşme belirgin idi. Dördüncü gruptaki olgularda ise önemli bir değişikliğin olmadığı belirlendi. Sonuç olarak; diyet ile birlikte verildiğinde hem biyokimyasal, hem de histolojik olarak iyileşmeye yol açması, oral karnitin uygulamasının yağlı karaciğer tedavisinde oldukça etkili olduğunu ortaya koymaktadır. 30
Özet (Çeviri)
SUMMARY Fatty liver is quite common in the population. Getting fat in the liver indicates excessive accumulation of free fatty acids in its parenchyma. Oxidation of fatty acids happens in mitochondrion. Carnitine is needed to transport these substances from outer mitochondrial membran to inner one for oxidation. Treatment in fatty liver is still controversial. So far, according to our clinical experience we conclude that therapeutic approaches including diet and rest don't lead any satisfactory outcome. Our aim in this study was to investigate whether oral administration of carnitine plays an effective role in the treatment of fatty liver. The patients diagnosed fatty liver in our clinics were divided into four groups. The groups were given diet + 1 gr a day carnitine orally, diet + 2 gr carnitine, diet + 3 gr carnitine and only diet respectively. We determined weight, serum glucose, SGOT, SGPT, triglycerid and cholesterol levels as well as histological changes in liver speciemens taken with needle biopsy before and after six months after treatment. Mann Whitney U, Wilcoxon Runk Sum W test, Wilcoxon Matched - Pairs Signed - Ranks test and chi - square test were used for statistical evaluation, p < 0.05 was accepted as significant. When the levels before and after treatment were compared; a significant decrease in glisemia levels was seen in the second group only (p < 0.05), whereas we didn't find any clear falling down in the other groups (p > 0.05). We determined a significant reducing in weight, SGOT and SGPT values in all cases (p < 0.05). On the other hand there was no evident decrease in cholesterol and triglycerid levels in any groups (p > 0.05). When the histological outcomes were compared, there was a partial improvement in the groups in which 1 gr and 2 gr carnitine were given. We defined significant changes in the patients given 3 gr carnitine whereas no manifest improvement was seen in the fourth group. As a result, oral carnitine administration to diet leads both biochemical and histological improvement. It reveals that carnitine is a quite effective drug in the treatment of fatty liver. 31