Modeling of reinforced concrete membrane behavior considering shear stress transfer across cracks
Betonarme membran elemanların çatlaklar arası kayma gerilme aktarımının dikkate alınarak modellenmesi
  1. Tez No: 603084
  2. Yazar: EMİR HAZAR BEKAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTAY ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, betonarme davranışını temsil etmek için daha önceden geliştirilmiş olan bir panel (membran) modeli, çatlak boyunca oluşan kaymaya karşı çalışan direnç mekanizmaları ile iyileştirilmiş ve yeni modelin deneysel doğrulama çalışmaları yürütülmüştür. İlk olarak modele agrega kenetlenmesi yoluyla çatlak yüzeyinde açığa çıkan sürtünme temelli kayma gerilme aktarım mekanizması ve ilgili döngüsel degradasyon parametreleri eklenmiştir. İkinci geliştirme ise merkez-odaklı dübel hareket modeli ve ilgili döngüsel degradasyon parametreleri modele eklenmiştir. Bu mekanik geliştirmelerin amacı, literatürdeki diğer membran modellerinin formülasyonlarında tamamen veya kısmen ihmal edilen bazı olası fiziksel olayların (örneğin, çatlaklar arası sürtünme, dübel hareketleri ve döngüsel davranış sebebiyle beklenen davranış degradasyonu) da hesaba katılarak modellenmesi ve test sonuçlarına daha yakın sonuçlar elde edilmesidir. Geliştirilen model daha sonra iki farklı deneysel program ile kıyaslanarak doğrulanmıştır. Geliştirilen bu modelin sürtünme katsayısına olan hassasiyeti sayısal analizler aracılığıyla, bu katsayıya tasarım veya yükleme koşulları sebebiyle (örneğin, asimetrik veya açılı donatıya sahip ve/veya karmaşık yükleme koşulları altında) hassas olduğu tespit edilen beş farklı membran eleman üzerinde değerlendirilmiştir. Daha sonra, hassasiyet analizleri sonucu elde edilen optimum sürtünme katsayılarını geliştirilen modelde kullanarak elde edilen küresel ve bölgesel model sonuçları aynı on farklı panel/membranın deney sonuçlarıyla kıyaslanmış ve geliştirilen modelin sonuçları böylece doğrulanmıştır. Sonuç olarak, geliştirilen panel modelin sonuçlarının çoğunlukla tatmin edici olduğu ve deney sonuçlarıyla iyi bir korelasyon gösterdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a previously developed reinforced concrete panel (membrane) model formulation is improved by incorporating simple yet effective constitutive relationships that simulate shear transfer mechanisms across cracks. First, a friction-based shear aggregate interlock mechanism with cyclic degradation parameters is incorporated. Second improvement is the implementation of an origin-oriented dowel action model on reinforcing bars with cyclic degradation parameters. These mechanical enhancements are aimed to achieve better simulation of test results with consideration of physical phenomenon's (e.g. friction along cracks, dowel action, degradation) that are neglected (in full or partially) in the formulations of other panel models available in the literature. Improved model is further validated against test results from two different experimental programs. Sensitivity of the improved model to the coefficient of friction is evaluated through computational analyses carried out on five different panel specimens that are identified as sensitive to the applied shear transfer mechanisms due to their design or loading characteristics (e.g. asymmetric or inclined reinforcement, complicated loading conditions). Thereafter, using optimal friction coefficients obtained by the parametric sensitivity analysis results, global and local response predictions of the model for ten different panel specimens (including specimens used for sensitivity analyses) are compared with test results from two different experimental programs for validation of the improved model. Finally, it was observed that the improved panel model provides good correlation with test results as majority of the results are indeed satisfactory.