İlkokula devam eden çocukların anne tutumları ile bilgisayar oyun bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between mother attitudes and computer game addiction of primary school children
- Tez No: 603085
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmada ilkokula devam eden çocukların anne tutumları ile çocuklarının bilgisayar oyun bağımlılığı arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın örneklemini İzmir ilinin Karşıyaka ve Bayraklı ilçelerinde ilkoğretim eğitimlerine devam eden öğrenciler arasından 367 öğrenci ve bu öğrencilerin annesi oluşturmuştur. Tarama modeli doğrultusunda yapılan çalışmada anneler için Hamel Anne Tutumu Ölçeği ile çocuklar için Bilgisayar Oyun Bağımlılığı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS programında çözümlenmiştir. İstatistik çalışması için ANOVA, T testi ve Pearson korealsyon testleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda annelerin eğitim durumu, yaşı ve ailelerin aylık gelir düzeyi ile çocukların bilgisayar bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte annelerin ototriter tutumu, demokratik tutumu, ilgisiz ve tutuarsız tutumu ile aşırı koruyucu tutumunun çocukların bilgisayar bağımlılığı arasında zayıf bir ilişki olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between the attitudes of children attending primary school and computer game addiction of their children. Accordingly, the sample of the study consisted of 367 students and their mothers among the students attending primary education in Karşıyaka and Bayraklı districts of İzmir. In the study conducted in line with the screening model, a questionnaire was applied using Hamel Maternal Attitude Scale and Computer Game Addiction Scale. The data obtained as a result of the research was analyzed in SPSS program. ANOVA, T test and Pearson correlation tests were performed for statistical study. As a result of the study, it was found that there was a significant relationship between the education level, age and monthly income level of the mothers and the computer addiction of the mothers. However, mothers' authoritarian attitude, democratic attitude, indifferent and inconsistent attitude and overprotective attitude have been shown to be a weak relationship between children's computer addiction.