Banka kuruluş yeri seçiminin dematel, gri DEMATEL ve analitik ağ süreci (AAS) ile belirlenmesi: Antalya ilçeleri örneği
Dematel, grey-based DEMATEL and analytic network process (ANP) approach for the determi̇nati̇on of bank establishment areas: examples of selected Antalya districts
- Tez No: 603083
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, İşletme, Banking, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Ülkemizde gelişmekte olan hizmet sektöründe, bireyler ve kurumlara hizmet sunan bankaların da önemi giderek artmaktadır. Bankalar performanslarını arttırabilmek için farklı stratejiler kullanmaktadırlar. Bunlardan biri de yeni şubeler açmaktır. Seçeneklerin fazla olması ve bankaların politikaları sebebi ile kuruluş yeri seçimi karmaşık yapı içeren bir sorundur. Bu yüzden verilecek olan karar bir sistem tarafından belirlenmelidir. Bu çalışmanın amacı banka kuruluş yeri seçiminde Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden DEMATEL, Gri DEMATEL ve Analitik Ağ Süreci (AAS) Yöntemlerini bir arada kullanarak Antalya İlçelerinden hangisinde yeni bir banka şubesinin açılması gerektiğini belirlemektir. Kuruluş yeri seçimindeki kriterlerin, kendi aralarındaki korelasyonunun incelenmesinde DEMATEL yöntemi kullanılmaktadır. Gri DEMATEL yöntemi kullanılarak belirsizlik durumlarının sayısallaştırılması amaçlanmaktadır. Analitik Ağ Süreci (AAS) Yöntemi de tüm kriterler üzerindeki etkilerin tamamını belirlemek amacıyla kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In developing tertiary sector, the banking services that are providing services to both individuals and companies are increasing importance in our country. The banks are using different strategies to increase their performances. One of these strategies is that open new branches. Deciding the locations of the new branches is a complex issue due to the banking policies and having too many options. For this reason it is one of the compelling field for the policymakers. Under these circumstances the selection must be determined by a system. The aim of this study is to facilitate decision making by using DEMATEL, Grey DEMATEL and Analytical Network Process (ANP) Methods, which are the multicriteria decision making methods in bank establishment location selection. DEMATEL Method is used to examine the correlation between the criteria in the selection of location. It is aimed to digitize the uncertainly situations by using Grey DEMATEL Method. By using Analytical Network Process, it is aimed to determine all effects on all criterias.