9 ve 12 yaş çocuklarının benlik kavramı ile ana-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 62342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖMEROĞLU TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Psikoloji, Home Economics, Psychology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
ÖZET Olumlu benlik kavramma sahip çocukların yetiştirilmesinde ailenin önemi olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, 9 ve 12 yaşmdaki çocukların benlik kavramları ile ana-baba tatumlanm algılamaları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak olarak beMenrniştir. Bu amaçla, 9 ve 12 yaş çocuklarında; yaşın, cinsiyetin ve sosyo-ekonomik düzeyin ana-baba tutumunu algılama ile benlik kavramı arasındaki ilişkiyi etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Bu çalışmanın ömeHemini, ilkokula devam eden, 9 ve 12 yaşmdaki 200 kız ve 200 erkek çocuk oluşturmaktadır. Çocuklara ve ailelerine ilişkin tanıtıcı bilgiler“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Çocukların ana-baba tutumlarım nasıl algıladıklan hakkında bilgi toplamak için; Lynda Jackson' in geliştirdiği“Family Attitudes Test”, çocukların benlik kavramını değerlendirmek için de Kers-Harris'in geliştirdiği 'Tiers-Harris Children's Self Concept Scale" kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizleri, bilgisayar istatistik programlarıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The importance of the family in growing up of the children with positive self-concept is appreciated. The aim on this study is to determine the relationship between self-concept of children aged 9 and 12, and their perceptions of parental attitudes. In this respect, it was examined whether age, sex and socioeconomic level of children aged 9 and 12 affected the relationship between perception of parental attitudes and self-concept. The sample of this study includes 200 girls and 200 boys of 9 and 12 years of age attending to the primary school. The information relating to children and their families were obtained with“ Personal Information Form”. To obtain data on how children perceived parental attitudes; the 'Tamily Attitudes Test“ developed by Lynda Jackson; and to examine the self concept ; the ”Piers-Harris Children's Self Concept Scale " developed by Piers-Harris were done. Analysis of the obtained data was made by using computer statistic programs.