İş-aile çatışması ve işe tutkunluk ilişkisinde iş özerkliğinin düzenleyici rolü
The moderating role of job autonomy on the relation between work family conflict and work engagement
  1. Tez No: 603106
  2. Yazar: BEGÜM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAYHAN KARAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş-aile çatışması ile işe tutkunluk arasındaki ilişkide ve aile-iş çatışması ile işe tutkunluk arasındaki ilişkide, iş özerkliğinin düzenleyici rolünü incelemektir. Bu ilişkiler iş talepleri/kaynakları modeli çerçevesinde değerlendirilmiş olup, iş-aile çatışması ve aile-iş çatışması birer iş talebi, iş özerkliği ise bir iş kaynağı olarak ele alınmaktadır. Bilişim sektörü, küreselleşmeden çok fazla etkilenmekte olup, yoğun iş temposu, uzun mesai saatleri ve sürekli yenilenme ihtiyacı içermektedir. Bu sebeple çalışmada veriler, Ankara ve İstanbul'da özel sektör ve kamuda çalışan 217 bilişim sektörü çalışanından toplanmıştır. Çalışmanın araştırma hipotezleri, Spps Process Makrosu ile yapılan regresyon analizleri ile test edilmiştir. Elde edilen bulgular aile-iş çatışması ile işe tutkunluğun alt boyutu olan yoğunlaşma arasındaki ilişkide, iş özerkliğinin düzenleyici rol oynadığını göstermektedir. Şöyle ki, elde edilen verilere göre, iş özerkliğinin yüksek olduğu durumlarda aile-iş çatışması çalışanların işe yoğunlaşmasını azaltmaktadır. Bunun yanı sıra, iş-aile çatışmasının işe tutkunluk ve onun alt boyutları olan dinçlik ve yoğunlaşmayı olumsuz yönde etkilerken, adanmışlık üzerinde istatiksel olarak anlamlı bir etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir. Aile-iş çatışmasının ise, işe tutkunluk ve alt boyutlarıyla arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişkisinin bulunmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the role of job autonomy on the relationship between work to family conflict and work engagement; and family to work conflict -work engagement. Based on the job demands-resources (JDR) model suggested relations are investigated. According to this model, the work-family and the family-work conflicts are considered as job demands, and the work autonomy is regarded as a job resources. The Information Technologies (IT) sector is affected by the globalism on a large scale- it needs busy working schedules, long working hours and innovative thinking. Therefore the data for this research has been collected via survey from 217 IT sector workers who work in private or governmental institutes in Ankara and Istanbul. The hypotheses of the study were analyzed using the SPPS Process Macro. The results demonstrates that the job autonomy is found to moderate the effects of family-work conflict on absorption. In other words, family work conflict is negatively related to absorbtion only when indvidiual has higher levels of job autonomy. It has also been found that the work-family conflict has negative effects on work engagement and its dimensions absorption and vigour - yet it has no statistically significant effect on dedication. Family-work conflict too has no statistically significant effect on work engagement and its dimensions - vigour, dedication and absorption. In this regard, we interpreted the effects of the work-family and familywork conflicts on work engagement and investigated whether the job autonomy has any effect on any of these relationships. This research includes advice to managers based on the results.