Emeklilik ve menkul kıymet yatırım fonlarının gri ilişkisel analiz yöntemi ile karşılaştırmalı performans analizi
Comparative performance analysis of pension and securities mutual funds with gray relational analysis method
  1. Tez No: 603129
  2. Yazar: KIVANÇ BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN UYGURTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Türkiye sermaye piyasalarında işlem gören emeklilik ve menkul kıymet yatırım fonlarının karşılaştırmalı performans analizinin gerçekleştirilmesi ve fonların finansal başarılarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, menkul kıymet yatırım fonları genel olarak tanımlanmış ve fonların gelişim süreci hakkında bilgi verilmiştir. Ardından ilgili fonların 2014-2018 dönemi içerisindeki genel durumu ortaya konmuştur. İkinci bölümde ise emeklilik yatırım fonları ve bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra fonların 2014-2018 dönemi içerisindeki durumu açıklanarak menkul kıymet yatırım fonları ile karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde literatür araştırması yapılmıştır. Çalışmanın kapsamı, analiz kriterleri ve yöntem bu bölümde açıklanmıştır. Araştırma kapsamı, 2015-2018 yıllarında sermaye piyasalarında işlem gören ve homojen yapıda sınıflandırılan 131 adet yatırım fonu ile oluşturulmuştur. Performans ölçümü için literatürde sıklıkla kullanılan standart sapma, beta, Sharpe oranı, Treynor oranı ve Sortino oranı kriter olarak belirlenmiştir. Araştırma yöntemi olarak çok kriterli karar verme yöntemlerinden Gri İlişkisel Analiz Yöntemi seçilmiştir. Dördüncü bölümde analiz sonucunda ulaşılan bulguların yorumlarına yer verilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre yatırım fonlarının istikrar sağlamadığı tespit edilmiştir. Dört yıl için ayrı olarak performans sıralaması listelenerek yatırım kararları için referans oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the comparative performance of pension and securities mutual funds traded in the Turkish capital markets and to determine the financial success of the funds.In the first part of the study, securities mutual funds were generally defined and information was given about the development process of the funds.Then, the general status of the related funds over the period 2014-2018 was laid down.In the second section, information about pension mutual funds and private pension system is given.Subsequently, the status of the funds in the 2014-2018 period was explained and compared with securities mutual funds.Literature research was conducted in the third section. The scope, analysis criteria and method of the study are described in this section. The scope of research was established in 2015-2018 with 131 mutual funds traded on capital markets and classified in homogeneous structure. The income, standard deviation, beta, Sharpe ratio, Treynor ratio and Sortino ratio, which are often used in the literature for performance measurement, are determined as criteria. The Grey Relational Analysis method was chosen as the research method within multi-criteria decision making methods.In the fourth section, there are interpretations of the results of the analysis. According to the results of the research, it was determined that mutual funds do not provide stability. Reference for investment decisions has been created by listing performance rankings separately for four years.