Does the focus of organizational identity moderate the relationship between norm conflict and dissent to norms?
Örgütsel kimlik odağı örgütlerdeki norm çatışması ve muhalefet arasındaki ilişkiyi etkiler
  1. Tez No: 603133
  2. Yazar: ÖZDE KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Önceki çalışmalar muhalif davranışın düşük grup özdeşleşmesi ile ilişkili olduğunu öne sürdü. Yeni çalışmalar ise eski çalışmaların aksine yüksek grup özdeşleşmesi olan grup üyelerinin de muhalif davranışlarda bulunabileceği üzerine odaklandı. Örneğin Packer (2008)'ın çalışmasına göre grup özdeşleşmesi yüksek olan üyeler, yüksek norm çatışması yaşadıklarında, grubun iyiliğini gözeterek muhalefet etmeye meyillidirler. Packer'ın geliştirdiği normatif çatışma modeline göre muhalif davranışlar, kolektif özdeşleşme ve norm çatışması ile açıklanabilir Packer (2008). Bir taraftan, bazı çalışmalar, örgütsel özdeşleşmenin odağının da muhalif davranışta etkili olabileceğini öne sürüyor. Grup özdeşleşmesinin seviyesinin yanı sıra özdeşleşmenin kaynağı da muhalif davranışı belirlemekte etkili olabilir. Örneğin, bir iddiaya göre, örgütlerinin iyiliğine ve prestijine odaklanan üyeler, örgütlerindeki ilişki ve harmoniye odaklanan üyelere göre daha fazla muhalif olabilirler (Blader, Patil, Packer 2017). Başka bir araştırmaya göre de örgütsel kimlik odağı şirket olan çalışanlar örgütsel kimlik odağı takım olan çalışanlara göre daha fazla muhalif olabilirler (Miceli & Near, 1984). Farklı örgütsel kimlik odağı olan üyelerin farklı öncelikleri ve motivasyonları olduğu göz önünde bulundurulduğunda örgütsel kimlik odakları yaşadıkları norm çatışmasını da etkileyebilir. Bu çalışma, örgütsel kimlik odağının, norm çatışması ve muhalif davranış üzerindeki düzenleyici etkisini incelemektedir. Katılımcılar (N=215, 154 erkek, 61 kadın) bu çalışmada yer aldı ve örgütsel kimlik odağı, norm çatışması ve muhalif davranış ölçeklerini doldurdu. Sonuçlara göre norm çatışması muhalif davranışla pozitif yönde ilişkilidir. Ayrıca hem meslek odağı hem örgüt odağı, norm çatışması ve muhalefet arasındaki ilişkiyi düzenlemekte; ancak takım odağı norm çatışması ve muhalif davranış arasındaki ilişkiyi düzenlememektedir.
Özet (Çeviri)
Prior studies suggested that dissenters were the weakly identified members in groups. On the contrary, more recent studies are challenging this view; for example, according to Packer (2008) highly identified members when faced with norm conflict, tend to dissent for the collective good. He claims that dissent is explained by collective identification and norm conflict. His study also applies to organizations as well. There are also some studies claiming that not every highly identified member dissent. Instead, members‟ focus of identification may play a role in dissent as well. For instance, it is claimed that members who prioritize their organizational welfare may dissent more than members who prioritize harmony and relationships within the organizations (Blader, Patil, Packer, 2017). Additionally, some research indicated that members with an organization focus of identification compared to members with team focus of identification are likely to dissent more (Miceli & Near, 1984). Regarding different priorities and motivations of members owing to the different foci of identification, foci of identification also may influence the discomfort that is experienced as a result of disagreement with a norm. This current study examines the moderation effect of the focus of identification on the relationship between norm conflict and dissent. Participants (N = 215, 154 men, and 61 women) participated in the study and completed the measures of focus of organizational identification, norm conflict, and dissent. Results revealed that norm conflict is positively correlated with dissent. In addition, both the profession and organization foci of identification moderate the relationship between norm conflict and dissent while the team focus of identification does not.