Hazar'a kıyısı olan ülkelerin enerji potansiyelleri ve Türkiye'nin bu ülkeler ile olan enerji ilişkileri
The energy potentials of Caspian Sea countries and the energy relations of Turkey with these countries
  1. Tez No: 603140
  2. Yazar: ABDULLAH GÖKHAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Energy, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, son dönemlerde enerji alanında sıkça gündeme gelen Hazar ülkelerini ve Türkiye'yi konu almaktadır. Araştırmanın amacı; Hazar ülkelerinin enerji potansiyellerine bağlı olarak, Türkiye'nin bölgedeki mevcut enerji ilişkilerini inceleyip, enerji politikalarına yönelik önerilerde bulanmaktır. Bu bağlamda Hazar ülkelerinin enerji rezerv, üretim ve tüketim durumları değerlendirilip, enerji iletim hatları incelenerek enerji potansiyelleri ortaya konulmuştur. Türkiye'nin bu ülkelerle olan enerji ilişkilerini tarihsel süreçleri irdelenerek günümüzdeki mevcut enerji ilişkileri tespit edilmiştir. Böylece ülkelerin enerji alanında Türkiye'ye sağlamış olduğu avantaj ve dezavantajlar belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan istatistiki veriler son on yıl ile sınırlı tutulmuş ayrıca enerji kaynakları bakımından sadece petrol ve doğal gaz ele alınmıştır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda hazar ülkelerinin kanıtlanmış önemli petrol ve doğal gaz rezervlerine sahip olduğu görülmektedir. Türkiye'nin Hazar ülkeleri ile enerji alanında önemli işbirliklerin bulunduğu, ayrıca bu ülkeler ile yaşadığı çeşitli sorunlar ve rekabetlerle karşılaşılmıştır. Bunlara rağmen, Hazar ülkelerinin Türkiye'nin enerji güvenliği ve uluslararası enerji politikaları açısından önemli avantajlar sunduğu görmüştür.
Özet (Çeviri)
This work is on the Caspian countries and the Turkey, which are popular in yhe field of energy in recent years. The research purpose to state energy potantial of Caspian countries and to suggest about them by analyzing the present energy relations of turkey in the area. In this context, energy reserves, production and consumption of the Caspian countries were evaluated and put forth the energy potantials by was analyzing energy transmission lines of them. Also it have been examined Turkey's the historical process of energy relations with these countries and determined current energy relations. Thus, the advantages and disadvantages have been determined that is provided of these countries in the field of energy to Turkey. The statistical data used in the research has been limited to the last ten years and regarded oil and natural gas in terms of energy resources only. In this research, case study design, which is one of the qualitative research methods, was used. As a result of the research, it is seen that the Caspian countries have proven important oil and gas reserves. Turkey have significant relations with the Caspian countries in the field of energy. At the same time, it have seen that various problem and competition also available between Turkey with these countries. Nevertheless, it have been evaluated that Caspian countries provide significant opportunity in terms of energy security and international politics to Turkey.