Günce yazmanın öğrencilerin yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri ile sözel yetenek düzeylerinin gelişimine etkisi
Evaluation of the effect of journal writing on the development of students' creative and critical thinking skills and verbal ability levels
- Tez No: 603143
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BAGÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu araştırma, Eğitim Programları ve Öğretim alanında etkinlik tasarımı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Yaratıcı ve eleştirel düşünme ve günce yazma programının öğrencilerin sözel yetenek düzeyleri, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışma Gaziantep ilinde bulunan bir ilkokulun 4. sınıflarından üç şubesinde gerçekleştirilmiştir. Deneysel desende yapılan araştırmanın örneklemini Yaratıcı ve Eleştirel Günce Yazma (YEGY) Deney-1 grubunda bulunan 23 öğrenci ile Amerikan Stili Günce Yazma (ASGY) Deney-2 grubunda 20 öğrenci ve Kontrol grubunda bulunan 24 öğrenci olmak üzere toplam 67 öğrenci oluşturmuştur. YEGY Deney-1 grubu öğrencilerine deneysel uygulama öncesinde iki hafta boyunca her gün bir ders saati düşünme, yaratıcı düşünme ve eleştirel düşünme eğitimi verilmiştir. Sonrasında dokuz hafta süresince her gün 5-10 dakika süreyle toplamda 23 yaratıcı günce yazma ve 22 eleştirel günce yazma etkinliği yaptırılmıştır. ASGY Deney-2 grubunda bulunan 20 öğrenci özel olarak herhangi bir düşünme eğitimi almaksızın 55 konudan oluşan bir günce yazma programına dahil olmuşlardır. Kontrol grubunda bulunan 24 öğrenci ise geleneksel eğitim öğretim programına devam etmişlerdir. Araştırma çerçevesinde nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak Sözel Yetenek Testi, Torrance Yaratıcı Düşünme Testi Şekil A Kitapçığı ve Eleştirel Düşünme Ölçekleri ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Nicel veriler Sosyal Bilimler İçin İstatistik yazılımı ile analiz edilmiştir. Değişkenlerin gruplardaki normal dağılıma sahip olup olmama durumuna göre parametrik testlerden ANOVA, ANCOVA, eşleştirilmiş t-test, bağımsız örneklem t-testi; non-parametrik testlerden ise Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak uygulama sonrasında YEGY Deney-1 grubu öğrencilerine Yaratıcı Düşünme Öğrenci Görüşme Formu, Eleştirel Düşünme Öğrenci Görüşme Formu ve YEGY Deney-1 grubu öğretmenine Yaratıcı ve Eleştirel Düşünme Öğretmen Görüşme Formu verilmiştir. Nitel veriler bilgisayar destekli nitel veri analizi yazılımı programı ile analiz edilmiştir. Öncelikle serbest kodlama yapılmış, daha sonra konular ilişkilendirilerek temalar oluşturulmuştur. Sözel Yetenek Testi bulgularına göre YEGY Deney-1 grubu ile ASGY Deney-2 grubu ve Kontrol grubu arasında anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır. Torrance Yaratıcı Düşünme Testi bulgularına göre YEGY Deney-1 grubu ile ASGY Deney-2 grubu ve Kontrol grubu arasında YEGY Deney-1 grubu lehine anlamlı düzeyde bir fark bulunmuştur. Eleştirel Düşünme Ölçekleri bulgularına göre YEGY Deney-1 grubu öğrencilerinin ASGY Deney-2 grubu ve Kontrol grubu öğrencilerinden daha fazla boyutta gelişim gösterdikleri tespit edilmiştir. Kız öğrencilerin nicel bulgulara göre erkek öğrencilerden daha yüksek bir performansa sahip oldukları görülmüştür. YEGY Deney-1 grubu öğrencileri ve sınıf öğretmeninin görüşme formlarından elde edilen bulgulara göre programla ilgili olumlu bir yaklaşıma sahip oldukları belirlenmiştir. Kız öğrencilerin nitel bulgulara göre erkek öğrencilerden daha yüksek bir performansa sahip oldukları görülmüştür. Yaratıcı ve Eleştirel Günce Yazma programına katılan öğrencilerin genel olarak yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme becerilerinin geliştiği ve öğrencilerin bu programla ilgili olumlu bir yaklaşıma sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research process, activity design was planned and implemented in the field of Curriculum and Instruction. In this study, the effect of creative and critical thinking and writing program on students' verbal ability levels, creative thinking and critical thinking skills were examined. The study was carried out in three classes of 4th grade of a private school in Gaziantep. The sample of the study which was conducted in the experimental design consisted of 23 students in the Creative and Critical Journal Writing (YEGY) Experimental-1 group, 24 students in the American Style Journal Writing (ASGY) Experimental-2 group and 20 students in the Control group. Thinking, creative thinking and critical thinking training was given to YEGY Experimental-1 group students for two weeks before the experimental application. Afterwards, 23 creative journal writing and 22 critical journal writing activities were conducted for 5-10 minutes each day, and the writing program lasted nine weeks. Twenty students in the ASGY Experimental-2 group took part in a journal writing program consisting of 55 subjects without taking any thinking trainings. 24 students in the control group continued the traditional education program. Both quantitative and qualitative data collection tools were used in the research. Verbal Ability Test, Torrance Creative Thinking Test Figure A Booklet and Critical Thinking Skills Scales were used as pre-test and post-test as a quantitative data collection tool. Quantitative data were analyzed with social science statistics software. ANOVA, ANCOVA, paired t-test, independent sample t-test, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis tests were used depending on whether the variables had normal distribution in the groups. After the application as a qualitative data collection tool, YEGY Experimental-1 group students were given Creative Thinking Student Interview Form, Critical Thinking Student Interview Form and YEGY Experimental-1 group teacher Creative and Critical Thinking Teacher Interview Form. Qualitative data were analyzed with Computer assisted qualitative data analysis software. First of all, free coding was done and then themes were created by associating the topics. According to the findings of the Verbal Ability Test, there was no significant difference between the YEGY Experimental-1 group, ASGY Experimental-2 group and the Control group. According to the Torrance Creative Thinking Test results, a significant difference was found between YEGY Experimental-1 group, ASGY Experimental-2 group and Control group in favor of YEGY Experimental-1 group. According to the Critical Thinking Skills Scales findings, it was found that the students of YEGY Experimental-1 group showed more improvement than the students of the ASGY Experimental-2 and the control group. Female students have higher performance than male students according to quantitative findings. According to the findings obtained from the interview forms of YEGY Experimental-1 group students and classroom teachers, it was determined that they had a positive approach about the program. Female students had a higher performance than male students according to the qualitative findings. It has been determined that the creative thinking and critical thinking skills of the students who participated in the Creative and Critical Journal Writing program were developed in general and the students had a positive approach about this program.