An examination of the effect of YFYI: Turkey's first entrepreneurship competition
Türkiye'nin ilk girişimcilik yarışması YFYİ'nin etkisinin incelenmesi
- Tez No: 603144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYI) Girişimcilik Programı'nın girişimcilik üzerindeki etkisini araştırmak ve incelemektir. Çalışmanın iki ana amacı vardır: - YFYI'nin etkisini örnekler ve ankete dayalı istatistiklerle belgelemek - Ödül alan YFYI finalistleri ile almayanlar arasında önemli bir fark olup olmadığını araştırmak Bu amaç doğrultusunda, YFYİ'nin başladığı 2005'ten 2018'e kadar programa katılan ekipler incelenmiştir. Çalışmada 972 program katılımcısı içinden finale kalan 370 katılımcının güncel iş profilleri araştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda girişimcilik geçmişi olan 127 ve girişimciliği deneyimlememiş 49 finaliste anket uygulanmıştır. Bu anketin amacı, ödüllü ve ödül almayan YFYI finalistleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını araştırmak ve program katılımı sonrasında kurulan şirketlerle ilgili bilgi edinmek ve çıkarımlarda bulunmaktır. Anketin bir başka çıktısı ise, kendini girişimci olarak tanımlamayan finalistlerin kurum içi girişimcilik ve yeniliğe daha yatkın olup olmadıklarını değerlendirmek olmuştur. Ankete çalışmasına ek olarak, şirket kuran ve başarılı bir şekilde ilerleyen bazı YFYI finalistleriyle röportajlar yapılmıştır. Bu röportajlarla, başarılı YFYI şirketlerinin başlangıçtan günümüze kadar olan hikayeleri aktarılmıştır. Bu yolla, kurucuların YFYİ'ye başvurma amacı, yarışma içinde ve yarışma sonrasında aldıkları destek ve program sonrasında karşılaştıkları zorluklarla ile ilgili bilgiler edinilmiştir. Çalışma sonucunda YFYİ finalistlerinin girişimciliğe program öncesinde yönelimi olduğu ancak yine de YFYI sürecine katılmış olmaktan mutluluk duydukları sonucu çıkmıştır. Fakat, YFYI her ne kadar program katılımcılarının girişimciliğe yönelik bilgisinin ve ilgisinin artmasına destek olsa da programdan nakdi ödül almış olmanın yeni şirket kurma üzerinde istatiksel olarak etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Programın, girişimciliği kariyer yolu olarak seçmeyen akademisyen, kamu veya özel sektör çalışanlarının çalıştıkları kurumda kurum içi girişimciliğe ve yeniliğe daha açık olmalarına pozitif katkı sağladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate and examine the effect of Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYI) Entrepreneurship Program on entrepreneurship. The study has two main aims: a. Understanding and documenting the effect that YFYI has had with examples and survey-based statistics b. Investigating whether there is a significant difference between the finalist that were awarded and those that did not receive any award In accordance with this purpose, the teams participating in the program from 2005, when YFYI started, to 2018 were examined. The current job profiles of 370 program participants who got to the finals out of 972 participants were investigated. As a result of this research, a survey has been conducted to 127 finalists with an entrepreneurial background and 49 finalists who did not experience entrepreneurship. The purpose of this survey is to investigate whether there is a significant difference between award-winning vs. non-award-winning finalists and to gain knowledge and inferences about companies established after YFYI participation. The other outcome of the survey was to assess whether the finalists who did not perceive themselves as an entrepreneur are more open to intrapreneurship and innovation. In addition to the survey, interviews were conducted with some YFYI finalists who founded a company and progressed successfully. Through these interviews, the stories of successful YFYI companies from the beginning to the present were conveyed. In this way, the founders' aim to apply for the YFYI, the supports they got within and after the program, and the problems they faced after the program were revealed. As a result of the study, it is concluded that the individuals participating in YFYI had an orientation towards entrepreneurship before the program; nevertheless, they were still happy to have taken part in the YFYI process. However, although YFYI increases the knowledge and the interest of the participants towards entrepreneurship, it was found that receiving an award from the program did not have a statistically significant effect on establishing a new company. It was revealed that the program contributes positively to the academicians, public and private sector employees, who did not choose entrepreneurship as a career path, to their openness to intrapreneurship and innovation in the institution they work.