Avrupa Birliği ve Türkiye'de kentsel kalkınma: İstanbul-Frankfurt örneği
Urban development in European Union and Turkey: Istanbul- Frankfurt example
  1. Tez No: 603184
  2. Yazar: İBRAHİM EMRE MERMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Demografi, Ekonomi, Kamu Yönetimi, Demography, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Tezin temel amacı; İstanbul ile Frankfurt kentlerindeki yaşam kalitesi düzeylerini karşılaştırmak suretiyle İstanbul'daki kentsel yaşam kalitesini yükseltecek AB standartlarına uygun içerikte kentsel kalkınma politika ve stratejileri önermektir. Nicel araştırma yöntemiyle yapılan araştırma iki etap şeklinde kurgulanmıştır: Araştırmanın ilk etabında İstanbul'da yaşayan 1468 adet katılımcı kolaydan örneklem yoluyla araştırmaya dâhil edilerek 1 Kasım 2018-15 Aralık 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın ikinci etabında ise Almanya'nın Frankfurt kentinde kolaydan örneklem yoluyla ulaşılan 1292 katılımcıya Almancaya çevrilen anket doldurtularak 1 Ocak 2019 - 15 Şubat 2019 tarihinde tamamlanmıştır. Her iki kentte toplanan veriler ayrı ayrı SPSS 24.0 programına yüklenerek gerekli analizler yapılmıştır. Araştırma sonucunda öncelikle İstanbul ve Frankfurt kentlerinde yaşayan kentlilere göre sürdürebilir kentsel kalkınmanın önünde duran engel ve sorunlar ile her iki kentteki kentsel yaşam kalitesi ve kentsel memnuniyet düzeylerini etkileyen faktörler tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda kentsel yaşam memnuniyetinin; kentlerdeki belediye hizmetleri kalitesinden, kentteki istihdam ve ekonomik olanaklarından, sosyal ve kültürel zenginlikler ile kentlerdeki doğal ve tabi güzelliklerden pozitif yönde etkilendiği anlaşılmıştır. Ayrıca dahası bu değişkenlerin tamamının kentlilerinin yaşadıkları kentten göç talebini de azalttığı araştırma sonucunda anlaşılmıştır. Son olarak araştırma soncunda ulaşılan bulgulara göre İstanbul'da sürdürebilir kentsel kalkınmaya yönelik bazı görüş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis; to propose urban development policies and strategies in line with EU standards to improve the quality of urban life in Istanbul by comparing the quality of life in Istanbul and Frankfurt. Quantitative methodology was used in the research ant it was designed in two stages: In the first stage of the research, 1468 participants living in Istanbul were included in the research using convenience sampling and carried out between 1 November 2018-15 December 2018. In the second stage of the research, 1292 participants who were reached by using convinence sampling in Frankfurt, Germany completed the questionnaire translated into Germany between 1 January 2019 - 15 February 2019. The data collected in both cities were loaded to SPSS 24.0 program separately and necessary analyzes were performed. In result of the research, first of all, the obstacles and problems before the sustainable urban development and the factors affecting the quality of urban life and urban satisfaction levels in both cities were determined. In result of the research; it is understood that the satisfaction of urban life is positively affected by the quality of municipal services in cities, employment and economic opportunities in the city, social and cultural wealth and natural and indigenous beauties in cities. Furthermore, it was understood that all of these variables reduce the migration demand of urban residents from the city. Finally, according to the findings of the research, some opinions and suggestions have been developed for sustainable urban development in Istanbul.