Kıraat ilminde Feth, Beyne, imâle olgusu ve Ebû Amr ed-Dânî'nin el-Mûdıh Limezâhibi'l-Kurrâ fi'l-feth ve'l-İmâle adlı eserinin tahlili
The phenomenon of conquest, Beyne and Imale in the Qıraat Science and The Analysis of Ebû Amr ed-Dânî's 'El-Mûdıh Limezâhibi'l-Kurrâ fi'l-Feth ve'l-İmale'
  1. Tez No: 603209
  2. Yazar: HASAN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kur'ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kur'an-ı Kerim, Allah'ın (cc) insanlığa indirdiği son ilâhî kitaptır. Kur'an-ı Kerîm'in lâfzı da, manası da Allah'a aittir. Kur'an'ın nâzil olmaya başladığı çağlardan itibaren insanlar Kur'an'ı öğrenme, ezberleme ve anlama gayretinde bulunmuşlardır. Yüzyıllar boyunca nice büyük âlimler ortaya çıkmış, dünyanın pek çok farklı bölgesinde nice talebeler yetiştirmiş ve sayısız eserler kaleme almışlardır. Kurân ilimleri içerisinde en önemli ve kapsamlı olanlardan biri de Kıraat ilmidir. Bu ilmin en önemli temsilcilerinden ve en büyük âlimlerinden biri de Ebû Amr Osman b.Saîd b. Osman b. Saîd b. Ömer Ebû Amr ed-Dânî'dir. Meşgul olduğu birçok ilim içerisinde, Kıraat ilminin en büyük âlimlerinden biri de Ebû Amr ed-Dânî'dir. Yüzlerce eser kaleme almış, sayısız talebeler yetiştirmiş olan ed-Dânî, kıraat ilminin sadece belli yönlerine değil, bütün şubelerine vâkıf olan, bütün yönleriyle ilgili eserleri bulunan biridir. Araştırmamızda büyük kıraat âlimi Ebû Amr ed-Dânî'nin hayatını, hocalarını, talebelerini, ilmi şahsiyetini ve El-Mûdıh Limezâhibü'l Kurrâ fi'l-Feth ve'l İmâle adlı eserinin kıraat ilmindeki yerini, bu ilme katkısını, getirdiği metot farklılıklarını ve yeniliklerini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The Quran is the last divine book that Allah has revealed to humanity. The Word and meaning of the Quran belong to Allah. Since the beginning of the Quran, people have tried to learn, memorize and understand the Quran. Many great scholars have emerged for centuries; many students in many different parts of the World have trained and wrote numerous works. One the most important representatives and the greatest scholars of this science is Abû Amr Osamn b. Saîd b. Osman b. Omar Abû Amr ed-Dânî. Among the many sciences in which he was engaged, one the greatest scholars of the Qıraat science was Abû Amr ed-Dânî, who was written hundreds of works and trained numerous students, is one who has knowledge of not only certain aspects of Quran but also all branches, and has works related to all aspects. In the research, we tried to examine the life of the great Quranic scholars Abû Amr ed-Dânî, his teachers, his students, his scientific personality and the place of his work named“El-Mûdıh Limezâhibi'l-Kurrâ fi'l-Feth ve'l-İmale”in the science of qıraat and his contributions to this science.