Trademark coexistence agreement
Markaların birlikte var olma sözleşmesi
- Tez No: 603259
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Marka hukukunda, markada teklik ilkesi esas olmakla birlikte, bu ilkenin bazı istisnaları bulunmaktadır. Bu istisnalardan bir tanesi de, marka sahiplerinin rızaen birlikte var olma sözleşmesi akdederek markaların birlikte var olmasına karar vermesidir. Markaların birlikte var olma sözleşmesi, aynı veya benzer markaların, barışçıl bir şekilde karıştırılma ihtimali olmaksızın birlikte var olabilmesini sağlayan bir sözleşmedir. Bu tezin kapsamını da işbu sözleşme oluşturmaktadır. Tez kapsamında; öncelikle markada teklik ilkesi ve bu ilkenin istisnaları ele alınmıştır. Bunlara ek olarak; markaların birlikte var olma sözleşmesi tanımlanmış, bu sözleşmenin benzer kurumlarla olan farkları tartışılmış ve bu sözleşmenin akdedilmesi için uygun koşullar açıklanmıştır. Sonrasında, farklı ülke ve bölgelerdeki uygulamalar ve yargı kararları göz önünde bulundurularak markaların birlikte var olma sözleşmesinin oluşumu ve kısıtlamalarına değinilmiştir. Bu kapsamda özellikle karıştırılma ihtimali ve rekabet hukukuna ilişkin kısıtlamalar incelenmiş, bu kısıtlamaların sözleşme üzerindeki etkilerine değinilmiştir. Son olarak, tarafların birlikte var olma sözleşmesi akdederken yer alması gereken hükümler ve bu hükümlerde dikkat edilmesi gereken noktalara dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, birlikte var olma sözleşmesinin uygulaması ve tanınmasında bölgesel ve ülkesel farklılıklar olmasına rağmen bu sözleşmenin taraflar arasında uyuşmazlığın önlenmesinde ve uyuşmazlığın çözümünde oldukça büyük öneme sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In trademark law, the principle of specialty is essential, however there are some exceptions to this principle. Trademark Coexistence Agreement is one of these exceptions. Trademark Coexistence Agreement is an agreement by two or more persons that similar marks can coexist without any likelihood of confusion; it allows the parties to set rules by which the marks can peacefully coexist. This thesis is focuses on this agreement particularly. In the scope of this thesis; firstly, the principle of uniqueness in the trademark law and the exceptions of this principle are discussed. Additionally, the coexistence agreement has been defined, the differences of this agreement with similar institutions have been discussed and the appropriate conditions for the entering into a coexistence agreement have been explained. Afterwards, the restrictions of the trademark coexistence agreement were discussed by considering the practices and judicial decisions in different countries and regions. In this context, the risk of confusion and the restrictions on competition law were examined and the effects of these restrictions on the contract were discussed. Finally, the provisions that should be taken into consideration by parties when drafting the trademark coexistence agreement and the points to be considered in these provisions were examined. As a result, although there are regional and national differences in the implementation and recognition of the trademark coexistence agreement, it is understood that this agreement has a great importance in preventing and solving disputes between the parties.