İstanbul ili için boğaz geçişinde farklı çevre yolu kullanımının yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu açısından kıyaslanması
Fuel consumption and carbon dioxide emission comparison of different motorways usage for İstanbul bridge transition
  1. Tez No: 603264
  2. Yazar: SERHAD ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP TEKİN ERGENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yaklaşık 15 milyon nüfusa sahip İstanbul, Türkiye'nin en büyük çalışma alanına sahip ve ekonomik başkent konumundadır. Sanayinin gelişmesi ve nüfusun artması ile birlikte, çevre sorunları ortaya çıkmaktadır. Canlıların sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmesi için Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü hava kalitesi için belirli standartlar ortaya koymuştur. Hava kalitesi, belirlenen standartlarda olmadığı sürece akciğer, akut solunum ve astım ve benzeri hastalıkların artışı devam edecektir. Sanayileşme, ulaşım ve ısınma gibi sebeplerden dolayı, hava kalitesi günden güne azalmaktadır. Hava kalitesindeki azalmaya müdahale edilmediği takdirde çok ciddi çevre kirlilikleri ve buna bağlı sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. İstanbul'daki hızlı nüfus artışına bağlı olarak, karayolu ulaşım talepleri de artmaktadır. Artan ulaşım taleplerini karşılamak üzere trafiğe dahil olan motorlu taşıtların sayısı artmakta ve böylelikle trafikte geçirilen zamanın, buna bağlı taşıtların tükettiği yakıt miktarının ve motorlu taşıtlar kaynaklı emisyonların artması beklenmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, trafik yoğunlukları dijital haritalar yardımıyla tespit edilebilmekte ve alternatif güzergahlar kullanıcıya sunulmaktadır. Dolayısıyla kullanıcı yakıt tüketimi/emisyon, mesafe ve trafikte kalınan süre önceliklerine göre alternatifleri değerlendirebilmektedir. İstanbul trafiğinin en önemli sebeplerinden birisi, bir yakadan diğer yakaya geçerken oluşan trafik sıkışıklığıdır. Bu çalışmamda trafiğin en yoğun olduğu zaman dilimlerinde, sabah işe gidiş – akşam iş çıkışı, İstanbul boğazı geçişinde kısa mesafe, yoğun trafikli yol (E-80 Otoyolu) ile dış çeper çevre yolu (O-7 Otoyolu) kullanımında yakıt tüketimi ve karbondioksit emisyonu deneysel yöntem ile kıyaslanmıştır. Öncelikle trafiğin yoğun olduğu saatler Google Haritalar programı yardımı ile tespit edilmiş, güzergah seçimleri bu saatlere göre yapılmıştır. Belirlenen saatlerde deneysel sürüşler yapılmış olup, seyirlere özel seyir başlangıç ve bitiş zamanları, enjektör sinyal genişliği, motor devri, gaz kelebeği pozisyonu, hava yakıt karışımı oranı ve hız verileri kaydedilmiştir. Bu veriler ELM327 OBD II donanımından, Torque Pro (OBD 2 & Car) uygulaması ile toplanmıştır. Seyir boyunca tüketilen yakıtın miktarı, seyirden önce yakıt deposunun gırtlağa kadar doldurulup seyir sonunda tekrar deponun gırtlağa kadar doldurulmasıyla hesaplanmıştır. Tüketilen yakıt miktarının referans alınması ile EPA'nın sitesindeki hesaplama uygulamasından CO2 emisyon miktarları elde edilmiştir. Elde edilen değerlere göre tüketilen yakıt miktarı ve CO2 emisyon miktarı kısa mesafe, yoğun trafikli yol kullanımında daha az çıkmakta, dış çeper çevre yolu kullanımında ise zamandan tasarruf edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Istanbul, which has approximately 15 million inhabitants, has the largest working area and is the economic capital position of Turkey. With the development of industry and increasing population, environmental problems arise. The United Nations World Health Organization has set specific standards for air quality in order for living in a healthy way. As long as the air quality is not at the set standards, lung, acute respiratory and asthma and similar diseases will continue to increase. Air quality is being decreased day by day due to industrialization, transportation and heating. If there is no intervention in the reduction of air quality, serious environmental pollution and related health problems will occur. Due to the rapid population growth in Istanbul, road transportation demands are increasing. In order to meet the increasing transport demands, the number of motor vehicles involved in traffic increases and thus the time spent in traffic, the amount of fuel consumed by the vehicles and the emissions from motor vehicles are expected to increase. With the development of technology, traffic densities can be determined with the help of digital maps and alternative routes are presented to the user. Therefore, the user can evaluate the alternatives according to the fuel consumption / emission, distance and the time remaining in the traffic. One of the most important reasons for the traffic in Istanbul is traffic congestion when passing from one side to the other. In this study, it will be compared with the experimental method of fuel consumption and carbon dioxide emission in the use of short distance, intense traffic road (E-80) and external orbital road (O-7) for bridge transition. Firstly, traffic-intensive hours were determined with the help of the Google Maps program and route selections were made according to these hours. Experimental driving has been done at the specified times and the specific starting and ending times, injector pulse width, engine rpm, throttle position, air fuel ratio and speed datas have been recorded. These datas were collected from the ELM327 OBD II hardware by Torque Pro (OBD 2 & Car) application. The amount of fuel consumed during the journey is calculated by filling the fuel tank to the throat before the run and refilling it up to the throat of the tank after run. With reference to the amount of fuel consumed, CO2 emission amounts were obtained from the calculation application in the EPA site. According to the values obtained, the amount of fuel consumed and the amount of CO2 emissions are less in use of short distance, intense traffic road and there is a time saving in use of external orbital road.