Genelleştirilmiş stokastik petri ağları ile farklı sistem mimarileri için güvenilirlik analizi
Reliability analysis for different system architectures with generalized stochastic petri nets
  1. Tez No: 603265
  2. Yazar: GÜLCAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÖZGÜR TURAY KAYMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada öncelikle foksiyonel emniyet ve genel kavramları üzerinde durulmuş, petri ağları ve genelleştirilmiş stokastik petri ağları incelenmiştir. Farklı mimari sistem yapıları aktarılmış ve her sistem mimarisinin GSPN (Generalized Stochastic Petri Net) ile analizi yapılmıştır. Bu çalışmada 1oo1, 1oo2, 1oo3, 2oo2 ve 2oo3 yapıları için GSPN modeli geliştirilmiştir. Elde edilen modeler üzerinden PFDavg değerleri hesaplanmış ve sonuçlar BS EN 61508-6 standardında verilen değerler ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma ile güvenilirlik analizinde Markov Model, hata ağacı yöntemi gibi klasik yöntemlere ek olarak GSPN ile analizinde kolaylıkla kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, functional safety and general concepts, petri nets and generalized stochastic petri nets are examined. Different architectural system structures are given and each system architecture was analysed with GSPN (Generalized stochastic petri net). In this study, the GSPN model was developed for 1oo1, 1oo2, 1oo3, 2oo2 and 2oo3 structures. PFDavg values were calculated from obtained models and the results were compared with the values given in BS EN 61508-6 standard. With this comparison, it is seen that GSPN can be used easily in the reliability analysis in addition to classical methods such as Markov Model, fault tree method.