Uzaktan öğrenme ortamındaki öğrencilerin erteleme davranışlarının çalışma durumlarına göre incelenmesi
Analysis of distance education learners' procrastination behaviours in relation to their occupational status
- Tez No: 603266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİBAN BETÜL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada uzaktan öğrenme ortamındaki öğrencilerin sergilediği erteleme davranışlarının; ders başarıları ve Öğrenme Yönetim Sistemi'nde (ÖYS) bulunan ders etkinliklerine erişim zamanlarına etkileri, öğrencilerin çalışma durumlarına göre farklılık gösterip göstermediği ve çevrimiçi vize sınavları öncesinde gönderilen bilgilendirme mesajlarının ÖYS etkinliklerine erişim zamanlarına etkisi incelenmiştir. Araştırma 2017–2018 eğitim öğretim yılında tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Uzun, Saçkes ve Tuckman (2013) tarafından Türkçe'ye adapte edilen Erteleme Davranışı Ölçeği (EDÖ) kullanılmıştır. Araştırmada erteleme davranışı verileri İstanbul ilinde bir vakıf üniversitesinde öğrenim gören, EDÖ ve Kişisel Bilgi Formu'nu (KBF) dolduran 133 ön lisans, 237 lisans ve 300 yüksek lisans öğrencisinden toplanmıştır. Ayrıca uzaktan eğitim yoluyla verilen Türkiye Cumhuriyeti Tarihi II (TCT II) ve Uygarlık Tarihi (UT) derslerinin her ikisini de alan 92 öğrenciye ait ders başarıları ve ÖYS etkinlik raporları verilerinden faydalanılmıştır. Öğrencilerin ders başarıları iki derste de dönem sonu ders başarıları çevrimiçi vize sınav notunun %20'si ve final sınavlarının %80'inin toplanması ile elde edilmektedir. ÖYS ders sayfalarında eğitmenler tarafından haftalık konu sunumları ve katılım zorunluğu bulunmayan sanal sınıf kayıt bağlantıları paylaşılmakta, isteğe bağlı olarak eğitmenler ek materyaller paylaşabilmektedirler. Öğrencilerin ÖYS ders sayfalarından çekilen raporları incelenerek; 'ÖYS etkinlik gecikmesi', 'bilgilendirme mesajı gönderilen tarih öncesi ÖYS etkinlik gecikmesi' ve 'bilgilendirme mesajı gönderilen tarih sonrası ÖYS etkinlik gecikmesi' verileri her iki ders için de ayrı ayrı hesaplanmıştır. Araştırmada ortak derslerin çevrimiçi sınavlarının beş gün öncesinde sadece 62 öğrenciye bilgilendirme kısa mesajı gönderilmiş, dönem sonunda tüm öğrencilerin mesaj gönderilen tarih öncesi ve sonrası ÖYS etkinlik gecikmesi ortalamaları hesaplanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin akademik erteleme puanları ile TCT II ve UT derslerinin her ikisi için akademik başarıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öğrencilerin akademik erteleme puanlarının çalışıp çalışmama durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı, çalışmayan öğrencilerin daha fazla erteleme davranışı sergiledikleri bulunmuştur. Öğrencilerin ÖYS etkinlik gecikme puanları toplamlarının ortalamaları ile akademik erteleme puanları arasında ve ÖYS etkinlik gecikme puanları için çalışıp çalışmama durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin bilgilendirme mesajı gönderilen tarih öncesi ve sonrası ÖYS etkinlik gecikme puanları da incelenmiştir. Bilgilendirme mesajı gönderilen 62 öğrencinin her iki dersteki mesaj öncesi ve sonrası ÖYS etkinlik gecikme puanları arasında anlamlı bir fark olduğu, mesajı alan öğrencilerin etkinliklere erişim gecikme süre ortalamalarının düştüğü görülmüştür. Bilgilendirme mesajı gönderilmeyen 30 öğrencinin ise her iki derste de mesajın gönderildiği tarih öncesi ve sonrasındaki ÖYS etkinlik gecikme puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırma bulguları ışığında ÖYS geliştirmeleri, eğitmenler ve öğrenciler için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the effects of academic procrastination behaviors of students in distance learning environment on achievement and on the delays on course activities in the Learning Management System (LMS), as well as whether the students differ according to their occupational status, and the effect of notification messages sent before online midterm exams on access time to LMS activities were examined. The research was carried out using the screening model in the academic year of 2017-2018. Within the scope of the research, the Procrastination Behaviour Scale (PBS), which was adapted to Turkish by Uzun, Saçkes and Tuckman (2013) was used. In the study, procrastination behavior data was collected from 133 vocational school, 237 undergraduate and 300 post-graduate students who were studying in a private university in Istanbul and who filled out the PBS and Personal Information Form (PIF). Also the achievement data and LMS activity reports of 92 students taking both“History of Turkish Republic II”(TCT II) and“History of Civilizations”(UT) courses, taught through distance learning, has been utilized. Students' achievement data was obtained by the addition of 20% of their midterm exam grade and 80% of their final exam grade. Weekly lecture presentations and virtual classroom records without attendance requirements were shared by instructors on the LMS course pages, and instructors were able to share additional materials. Through examination of students' LMS course reports, 'LMS activity delay', 'LMS activity delay before sending date of notification message' and 'LMS activity delay after sending date of notification message' data were calculated for both courses. In the research, a notification text message was sent to 62 of 92 students five days before the online exams of the common courses. LMS activity delay before and after sending date of notification message data was collected and the average LMS activity delay of all students was calculated. According to the research findings, for both TCT II and UT courses, there was no statistically significant relationship between academic procrastination scores and course achievement. Findings also show that academic procrastination scores of students differed statistically according to their occupational status, and it was concluded that the students who did not work procrastinated more overall. There was no statistically significant difference between mean LMS activity delay scores and academic procrastination, nor between LMS activity delay scores and students' occupational status. LMS activity delay of students before and after sending date of informational message were also analyzed. It was found that there was a significant difference between the LMS activity delay scores of the 62 students who were sent notification messages and those who were not sent notification messages, and the average time delay of access to activities was observed to decrease for students who received messages. In addition, no significant difference was observed between the LMS activity delay before and after the sending date of notification message of the 30 students who had not received a notification message for either course. In light of the research findings, some suggestions were made for LMS developments, trainers and students.