Non-routine problem solving processes of Turkish mathematically gifted students
Matematikte üstün yetenekli Türk öğrencilerin rutin olmayan problem çözme süreçleri
  1. Tez No: 603294
  2. Yazar: DAMLA ÖZTELLİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, matematiksel olarak üstün yetenekli öğrencilerin rutin olmayan matematiksel problemleri çözme sürecindeyken problem çözme süreçlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmanın doğasına uygun olarak, araştırma deseni olarak durum çalışması seçilmiştir. Çalışmanın örneklemini Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen Matematik Olimpiyatları Grubu üyesi olan ve TÜBİTAK tarafından düzenlenen Ulusal Matematik Olimpiyatı'nın ilk ona girmiş olan matematiksel olarak üstün yetenekli beş öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verisi iki saatlik sekiz rutin olmayan problemden oluşan yazılı test ve bir saatlik yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Veri analizi için iç durum ve çapraz durum analizi teknikleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, bütün üstün yetenekli öğrencilerin Polya'nın dört aşamalı problem çözme süreçlerinden geçtiğini göstermiştir. Özellikle geri dönme ve planı uygulama aşamalarına özgü olarak, sonuçlar matematikte üstün yetenekli öğrencilerin problem çözme süreçlerinden geriye bakma aşamasının doğrulama içerdiğini göstermiştir. Buna ek olarak, matematikte üstün yetenekli öğrencilerin problem çözme süreçlerinden planı uygulama aşaması üç ortak özellik içermektedir: niceliğe odaklanma, sayısal ve sembolik sonuçları problemin içeriğindeki verilenlerle ilişkilendirme, çözüm süreçlerinin tüm bölümlerinin/ adımlarının farkında olma. Bu sonuçların yan yana koyulmasıyla matematikte üstün yetenekli öğrencilerin rutin olmayan problem çözerken nicel akıl yürütme yaptıkları ortaya çıkmaktadır. Öğretim için önerilerde, matematikte üstün yetenekli öğrencilerin sınıf içi tartışmalar sırasındaki akıl yürütme süreçlerinin ortalama öğrencilerin nicel akıl yürütme süreçlerini geliştirmek ve birbirlerinden öğrenmeyi sağlamak için açığa çıkarılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the problem solving processes of Turkish mathematically gifted students when they engaged in solving non-routine mathematical problems. In accordance with the nature of the study, case study were chosen as research design. The sample of the study was five mathematically gifted students who were members of Mathematics Olympiads Group organized by National Ministry of Education, and at the top ten degree of in National Mathematic Olympiad regulated by TUBITAK, the National Science Foundation (NSF) in Turkey. Data was collected by two-hour long paper and pencil test containing eight non-routine problems and one-hour long structured task-based interviews. Data was analyzed by within and cross case data analysis techniques. Results of the study showed that Polya's four-phase problem solving processes were attainable by all these mathematically gifted students. Particular to especially the looking back and the carry out the plan stages, results showed that for mathematically gifted students problem solving processes include justification within the looking back stage. In addition, carry out the plan phase of the problem solving process of mathematically gifted students involve three common characteristics: focusing on the quantities, associating numerical and symbolic results with the givens in the problem context, being aware of all parts/steps of the solution processes. These results in-juxtaposition to each other implied that while solving non-routine problems mathematically gifted students engage in quantitative reasoning. Implications for teaching suggests extricating the mathematically gifted students' reasoning processes during classroom discussions to foster average students' reasoning quantitatively and to learn from each other.