Türkiye ve Singapur ilkokul matematik dersi öğretim programlarının ve ders kitaplarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative examination of primary school mathematics curriculum and textbooks in Turkey and Singapore
  1. Tez No: 718930
  2. Yazar: TAHA YASİN BACAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE IŞIK TERTEMİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışma Türkiye ve Singapur ilkokul matematik dersi öğretim programlarının, ilkokul (1-4) matematik ders kitaplarının ve 4. sınıf matematik ders kitaplarının doğal sayılarda dört işlemi içeren alt öğrenme alanlarındaki problemlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla her iki ülkenin matematik dersi öğretim programları programın ögeleri, ders kitapları genel ve yapısal özellikleri ve ders kitaplarındaki problemler ise problem türleri bağlamında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Nitel araştırmaya dayalı olarak yürütülen bu çalışmada doküman incelemesiyle toplanan veriler betimsel analize tabi tutulmuştur. Öğretim programlarının karşılaştırılmasına ilişkin bulgularda, iki ülke programının bazı yönleriyle benzerlik gösterseler de Singapur programında daha çok 21. yüzyıl becerilerinin vurgulandığı,“problem çözmek için matematik”sloganı doğrultusunda problem çözme ve matematiksel süreç becerilerine ayrıntılı olarak yer verildiği gözlenmiştir. Singapur programının teknoloji, öğretim yöntem-teknikleri ve manipülatif kullanımı, grup çalışmaları ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde öğretmenlere rehberlik etme açısından daha açıklayıcı olduğu, Türkiye programında ise bu durumların genellikle öğretmenlerin tercihine bırakıldığı tespit edilmiştir. Her iki programda da öğrencilerin bireysel farklılıklarının dikkate alınması gerektiği ifade edilse de Singapur programının bir bütün olarak bireysel farklılıklara göre tasarlandığı, öğrencilerin ilgi, yetenek ve ihtiyaçlarına göre öğretim programlarının 4. sınıftan sonra farklılaştırıldığı görülmüştür. Singapur programının hedef/kazanım sayısının daha az, fakat kapsam olarak daha derin ve aynı zamanda bazı konularda Türkiye'ye göre birkaç yıl erken gittiği; buna karşın Türkiye programının hedeflerinin niceliksel olarak daha fazla, kapsam olarak daha sınırlı olduğu tespit edilmiştir. Ders kitaplarının incelenmesine ilişkin bulgular, Singapur matematik ders kitaplarının yazar ekibini ilkokul matematik ders kitabı yazma konusunda uzmanlaşmış, akademik/mesleki gelişimini bu doğrultuda şekillendirmiş ve global çapta ilkokul matematik kitabı yazan kişilerin oluşturduğunu göstermektedir. Türkiye kitaplarında bir konu başına düşen ortalama sayfa sayısının Singapur kitaplarından daha az olduğu tespit edilmiştir. Kitapların yapısal özelliklerine bakıldığında ise ders kitaplarındaki konuların yapısal düzenini oluşturan anahtar yapıların ve organizasyon şemalarının Türkiye kitaplarında her sınıf düzeyinde değiştiği, Singapur kitaplarında ise her sınıf düzeyinde aynı anahtar yapıların ve organizasyon şemalarının kullanıldığı görülmüştür. Singapur kitaplarının Türkiye kitaplarından farklı olarak öğrencilerin gruplar halinde manipülatifler kullanarak modelleme yapmaları için“Uygulamalı Etkinlik”, matematiksel fikirlerini ortaya çıkarmak için tartışmaların yapıldığı“Matematik Paylaşımı”, rutin olmayan problemler çözmeleri için“Düşünme Şapkanı Tak”ve yalnızca bir ve ikinci sınıf kitaplarında ailenin matematik öğretim süreçlerine dâhil olmasını sağlayan“Aile Çalışması”anahtar yapılarının kullanıldığı belirlenmiştir. Ders kitaplarındaki problemlerin karşılaştırılmasına ilişkin bulgular ise 4. sınıf Türkiye kitabındaki problemlerin aynı türde çok fazla yoğunlaşırken, Singapur kitabında farklı problem türlerinin daha dengeli dağıldığını göstermektedir. Singapur kitabındaki problemlerin çeyreğini rutin olmayan problemler oluştururken, Türkiye kitabında yalnızca bir tane rutin olmayan problem olduğu yani daha genel bir ifadeyle Singapur kitabının problem türleri bakımından daha zengin olduğu söylenebilir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara dayalı olarak ulaşılan sonuçlar tartışılmış ve bu sonuçlar doğrultusunda ilgili paydaşlara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to comparatively examine the primary school mathematics curricula of Turkey and Singapore, the primary school (1-4) mathematics textbooks, and the problems in the four operational learning domains in 4th grade mathematics textbooks. To that end, the mathematics curricula of both countries were investigated comparatively in the context of the program elements, the textbooks in the context of their general and structural features, and the problems in the textbooks in the context of problem types. This research, is based on qualitative research and the data collected through document analysis were subjected to descriptive analysis. The findings, related to the comparison of the curricula, showed that although the curricula of the two countries were similar in some aspects, the 21st century skills were emphasized more in the Singapore mathematics curriculum, and problem solving and mathematical process skills were included in detail in line with the slogan“mathematics for problem solving”. It has been found out that Singapore mathematics curriculum is more descriptive regarding technology, teaching methods-techniques and manipulative use or accompanying teachers in group work and assessment-evaluation processes, whereas in Turkey mathematics curriculum these conditions are normally left to the preference of teachers. Even though it is stated that the individual differences of the students should be considered in both programs, it is seen that only the Singapore mathematics curriculum is created according to individual differences as a whole, and the curriculum is changed after the 4th grade according to the interests, abilities and needs of the students. In the Singapore mathematics curriculum, the number of targets/achievements is less, the content is deeper and at the same time antecedes Turkey in some subjects; On the other hand, it has been determined that the objectives of the Turkish mathematics curriculum are more quantitatively, but more limited in extent. The findings related to the investigation of the textbooks show that the author crew of the Singapore mathematics textbooks consists of people being professional in writing primary school mathematics textbooks, shaping their academic/professional development accordingly, and writing primary school mathematics textbooks globally. It has been discovered that the standard number of pages per subject in Turkish books is less than Singapore books. With regard to the structural features of the books, it is seen that the key structures and organizational charts that form the structural order of the subjects in the textbooks change at every grade level in the Turkish books, while the same structures are used at every grade level in the Singapore books. Unlike the Turkish books, it has been found out that Singapore books were used as“Hands-on Activity”for students to model by using manipulatives in groups,“Math Sharing”where discussions were made to reveal their mathematical ideas,“Put on Your Thinking Cap”for solving non-routine problems, and“Family Study”key structures enabling families to be involved in mathematics teaching processes only in the first and second grade books. Findings related to the comparison of the problems in the textbooks demonstrate that while the problems in the 4th grade four-operation learning domain in Turkey are concentrated on the same type, the different types of problems in the Singapore textbook are more evenly distributed. While 25% of the problems in the Singapore books are non-routine problems, there is only one non-routine problem in Turkish books, that is, it can be said that Singapore books are richer in terms of problem types. The results obtained based on the findings acquired within the scope of the research were discussed and some suggestions were presented to the stakeholders based on these results.