Investigating mathematics teacher educators' subject matter knowledge for teaching ınformal line of best fit
Matematik öğretmen eğitimcilerin informel en iyi uyum doğrusunu öğretmek için konu bilgisinin incelenmesi
- Tez No: 603311
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEREN KARAGÖZ AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İstatistik, Education and Training, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma 11 matematik öğretmen eğitimcisinin informel en iyi uyum doğru kavramını öğretmek için konu alan bilgisini incelemektir. Bu amaçla, öğretmen eğitimcilerinin informel en iyi uyum doğrusu için hangi kavramlara sahip olduğu, bu doğruyu yerleştirirken hangi kriterleri kullandığı ve bu konuya ilişkin hangi eğim kavramlarını nasıl kullandıkları incelenmiştir. Bu çalışmada temel nitel araştırma deseni kullanılmıştır. Öğretmen eğitimcilerin bu konuyu nasıl kavramlaştırdıklarını anlamak amacıyla, katılımcılarla yaklaşık 1 saat süren görüşmeler yapılmıştır. Sonuçlara göre, beş öğretmen eğitimci 'temsil eden', dört tanesi 'yordayıcı' ve ikisinin de 'signal' kavramını baskın olarak kullandığı görülmüştür. Ayrıca, temsil eden kavramına sahip olan öğretmen eğitimciler informel en iyi uyum doğrusunu eldeki verilere dayanarak görsel olarak yorumlarken, yordayıcı kavramına sahip olanlar ek olarak tahmin değerlerini de dikkate aldılar. Bunun yanısıra, signal kavramına sahip olan öğretmen eğitimciler eldeki verilere odaklanırken aynı zamanda tahmin değerlerini ve hata paylarını da bir bütün olarak ele aldılar. Bu sonuçlara göre, informel en iyi uyum doğrusuna yönelik olarak signal kavramının temsil eden ve yordayıcı kavramlarına ait fikirleri de içerdiği düşünülmektedir. Sonuçlar ayrıca doğru yerleştirirken yedi öğretmen eğitimcinin 'en yakın', beş tanesinin 'toplam deviyasyon' ve ikisinin de 'elips & alan' kriterini baskın olarak kullandığını göstermektedir. Son olarak, eğim kavramlarına ilişkin sonuçlara göre, bütün öğretmen eğitimciler 'davranış gösteren' ve 'gerçek yaşam durumu' kavramlarını kullanmıştır. Bunlara ek olarak, temsil eden kavramına sahip olan katılımcılar 'doğrusal sabit' ve 'parametrik katsayı', yordayıcı kavramına sahip olan katılımcılar 'fonksiyonel özellik' ve signal kavramına sahip olan katılımcılar ayrıca 'fonksiyonel özellik', 'cebirsel oran' ve 'parametrik katsayı' eğim kavramlarını baskın olarak kullanmıştır. Sonuçlar, en iyi uyum doğru kavramının temelinde yatan nedenleri anlamak için, yukarıda belirtilen bütün kavramların mutlaka önemli olduğunu göstermekle birlikte, öğretmenler ve öğretmen eğitimcilerinin signal kavramına sahip olmasının hayati önem taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, I investigated eleven mathematics teacher educators' subject matter knowledge for teaching regarding the informal line of best fit. I specifically examined what conceptions and placement criteria for the informal line of best fit teacher educators had and what and how they used slope conceptualizations regarding the informal line of best fit. Basic qualitative research design was used in this study. I conducted approximately one hour long task-based interviews to understand teacher educators' conceptualizations. Results showed that five of the teacher educators had representer, four had predictor and two had signal as their dominant conceptions. Particularly, while teacher educators having the representer conception interpreted the informal line of best fit visually focusing on the data points particular to the situation at hand, the ones having the predictor conception additionally considered the predicted values. Further, the teacher educators having the signal conception focused on the data points particular to the situation, the predicted values on the best fit line and the residuals simultaneously and holistically. These results implied for the informal line of best fit that signal conception reflect and include the ideas of both representer and predictor conceptions. Results also indicated that seven teacher educators used closest, five of them referred to the sum deviation and two teacher educators also used ellipse & area criterion dominantly for placement of informal line of best fit. In addition, results regarding the slope conceptualizations, all teacher educators had behaviour indicator and real world situation conceptions of slope. Besides these conceptions of slope, participants holding representer conception had also linear constant and parametric coefficient, participants with predictor conception also had the functional property; and, participants having the signal conception were also able to interpret the slope as the functional property, algebraic ratio and parametric coefficient dominantly. Results altogether implied that although having all the aforementioned dominant conceptions are necessarily important to understand the reasoning behind the line of best fit, signal conception seems to be vital for teachers and teacher educators to have.