Yalnızlık üzerine plastik çözümlemeler
Plastic analysis on solitude
  1. Tez No: 603353
  2. Yazar: ECEM MORAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BOERESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmanın konusu“yalnızlık”deneyimleri sonucunda oluşturulmuştur. Yalnızlığın birçok yönüyle tanımlanmaya ve çözümlenmeye çalışıldığı bu çalışmada, kişisel deneyimler ile edinilen ve önemli sanatçıların hayatlarında yer alan yalnızlık kavramını inceleyerek oluşturulan sanatsal çalışmalar sunulmaktadır. Geçmişte ve günümüzde düşünür, yazar ve sanatçıların eserlerine konu olan“yalnızlık”çeşitli eser örnekleri ile anlatılmaya çalışılmıştır. Konu ile bağlantılı kavramlar; yalnızlık, melankoli, aidiyet ve yabancılaşma başlıklarıyla açıklanmaktadır. Yalnızca bireysel yaşamın ön planda olduğu toplumlarda değil, topluluk halindeki yaşamın ön planda olduğu kalabalık toplumlarda da yalnızlığın görülebileceği, farklı örneklerle aktarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study was formed as a result of“loneliness”experiences. In this study, where loneliness is tried to be defined and analyzed in many aspects, artistic works, which are obtained through personal experiences and examined by the concept of loneliness in the lives of important artists are presented.“Loneliness”, which has been the subject of the works of thinkers, writers, and artists in the past and today, has been tried to be explained with various works examples. Related concepts; loneliness, melancholy, belonging and alienation. Not only in societies where individual life is in the foreground, but also in crowded societies where community life is in the foreground, loneliness can be seen with different examples.