Duygusal emek, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Turizm işletmelerinde çalışanlar üzerine bir araştırma
Investigation of the relationship between emotional labor, alienation and intention to quit: A research on employees who work in tourism enterprises
  1. Tez No: 603354
  2. Yazar: NİHAL USLU ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu araştırmanın amacı turizm sektöründe çalışanlarda duygusal emek, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin düzeyini araştırmaktır. İlişkisel tanımlayıcı metoda dayanan araştırma İstanbul'da turizm sektöründe faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri, A sınıfı seyahat işletmeleri ve turizm belgeli yiyecek içecek işletmelerinde farklı kademelerde çalışan 220 kişiyi kapsamaktadır. Araştırmada veriler“Anket Formu”,“Duygusal Emek Ölçeği”,“İşe Yabancılaşma ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”ile toplanmıştır. Veriler SPSS metodu ile analiz edilmiştir. Araştırmada frekans sıklık analizi, değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi, etkileri ise regresyon analizi ile test edilmiştir. Tanımlayıcı veriler ile duygusal emek, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti arasındaki Araştırma sonucunda katılımcıların toplam ölçek puanlarına göre, duygusal emek düzeyi“yüksek”, İşe yabancılaşma düzeyi“orta”; işten ayrılma niyeti düzeyi“düşük”olarak bulunmuştur. Araştırmada duygusal emek, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler ortaya çıkmıştır. Duygusal emek ölçeği alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde, gerçek duyguları gizleme düzeyi“orta”bulunurken“rol yapma”düzeyi ve derinlemesine davranış düzeyi“yüksek”bulunmuştur. Araştırma sonucunda duygusal emeğin işe yabancılaşma üzerinde, işe yabancılaşmanın işten ayrılma niyeti üzerinde pozitif yönlü anlamlı etkisinin olduğu fakat duygusal emeğin işten ayrılma niyeti üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Bunun yanı sıra duygusal emek alt boyutlarından“gerçek duyguları gizleme”boyutu ve rol yapmanın işe yabancılaşma düzeyinde artış yönünde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Diğer taraftan tamamlayıcı bilgilerde duygusal emeğin cinsiyet ve şu anki çalışma süresine göre çalışanlarda anlamlı fark gösterdiği ortaya çıkmıştır. Araştırma sonucunda ayrıca duygusal emek, işe yabancılaşma ve işten ayrılma niyetinin turizm işletmesinin türü, turizm işletmesinde çalışanların görev ve unvanları, yaş, eğitim, turizm eğitimi alıp almama, medeni durum, çalışılan bölüme göre anlamlı fark göstermediği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out about the relationship between emotional labor, feeling alienated from work, and intention to quit work among the employees who work in the field of tourism. The study, which is based on the relational descriptive method, covers two hundred and twenty (220) people who work at different levels in five-star hotels, type A travel agencies, and catering operations holding tourism licences in Istanbul. The data was collected with a“Questionnaire Form”,“Emotional Labor Scale”,“Alienation to Work Scale”and“Intention to Leave Work Scale”. The data obtained from the research was analyzed by the SPSS method. In this study, frequency rate analysis, correlation analysis between variables are used, and their effects are tested by regression analysis. The relationship between meta data and emotional labor, the relationship between alienation from work and the intention to quit work were tested by the Anova tests. At the end of the study, according to the total scale scores of the participants, it has been found out that the emotional labor level is“high”, alienation from work is at an“average level”, and the intention to quit work is at a low level. The research showed a positive, meaningful correlation between emotional labor, alienation from work and intention to quit work. When the emotional labor subscale mean scores were examined, it was found that the level of“hiding true emotions”is at an“average level, while”role-playing and“thorough behaviour”levels are at a high level. The findings of the research indicate that emotional labor had a meaningful effect on alienation from work, alienation had a positive effect on intention to quit work; however, emotional labor had no effect on intention to quit work. Furthermore, it has been found out that hiding real emotions and acting subconscious of emotional labor were effective in increasing the level of alienation from work. On the other hand, it has been found out that on the complimentary information regarding the emotional labor among the employees, there is a meaningful difference between the sexes, and the employees who are working under the current shift. There search also showed that emotional labor, alienation from work, and intention to quit work has no meaningful correlation with the type of tourism enterprise, with job duties and titles of the employees, with age, with education, whether the employee had tourism education or not, with marital status, with the section where the employee worked.