Basın, kamuoyu ve dış politika ilişkisi bağlamında yeniden milli mücadele hareketi ve dergisi
The journal of national struggle movement and magazine in the context of press, public opinion and foreign policy
- Tez No: 603372
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Belirli bir zamanda ortaya çıkan tartışmalı sorun karşısında, bu sorunla ilgilenen kişiler ya da bu kişilerin oluşturduğu 'kanaat önderleri' olarak tanımlanan kişilerin belirlenmesinde basın önemli bir rol oynamaktadır. Politik hüküm alma sürecinde ciddi bir faktör olan medyanın karar alma sürecini biçimlendirdiği ve bu süreçte oldukça etkin rol oynadığı bilinmektedir. Dış politikada karar alma sistemi içerisinde medyanın önemi yadsınamayacak kadar büyüktür. Bu etki doğrudan karar alıcıları etkileyebileceği gibi dolaylı yollardan da kamuoyu oluşturup onları yönlendirmektedir. İletişim ve haberleşme araçlarında meydana gelen gelişmeler dış politika oluşum sürecinde de karar alıcılar ile kamuoyu arasında karşılıklı bir ilişkinin doğmasını zorunlu hale getirmektedir. Türkiye'de özellikle belli ideolojik çevreler, hem kendi ideolojik kimliklerinin teşekkülünde hem de bu kimlikleri mensuplarına kazandırmada kamuoyu oluşturma yolunda basın yayın organlarını etkili bir şekilde kullanmışlardır. 1960'ların başlarında temeli atılan ve 1960'ların sonlarına doğru teşkilatlanan ve 1970'ler boyunca da etkili olmayı devam ettiren milliyetçi-muhafazakar bir kadro hareketi olan Mücadele Birliği, basın yayın faaliyetleri ile kamu oyunda etkili olmaya çalışmıştır. Yayınlamış olduğu kitaplar ve süreli yayınlar vasıtasıyla, döneminde Türk sağının karakteristik özelliklerini yansıtan sembolleri çoğu zaman abartılı bir şekilde ön plana çıkartarak özellikle Türkiye'de sağ kesimin algılarının şekillenmesinde etkili olmuştur. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile hareketin yayın organları ve kamuoyu oluşturma faaliyetleri incelenecek bu çerçevede dönemin önemli dış ve iç gelişmelerine yönelik yapmış olduğu yayınlar değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The press plays an important role in determining what is defined as the prevailing group or groups of people interested in a particular controversial problem at a given time. It is known that the media, which is a serious factor in the political decision-making process, shapes the decision-making process and plays an active role in this process.The importance of the media in the decision-making system in foreign policy is undeniable. This impact can directly affect decision-makers and indirectly create and direct public opinion. Developments in communication and communication tools make it necessary to establish a mutual relationship between decision makers and the public in the process of foreign policy formation. Turkey, especially in certain ideological circles, both in the formation of their ideological identity, and this identity have used to create a public opinion both within the framework of their ideology in bringing the members of the media organs in an effective way. The Struggle Union, a nationalist-conservative cadre movement that was founded in the early 1960s, organized in the late 1960s and continued to be effective throughout the 1970s, tried to influence the public opinion through press activities. Publications have been through the books and periodicals, reflecting the characteristics of dönemindetürk we karaktaris right most of the time removing symbols in an exaggerated way in the foreground has been especially influential in shaping the right part of the perception in Turkey. With this study, the publication organs of the movement and public opinion formation activities will be examined and the publications of the movement regarding the important external and internal developments of the period will be evaluated.