The role of personality characteristics on the relationship between tendency of stigmatization and organizational commitment: A research on academic staff
Damgalama eğilimi ve örgütsel bağlılık ilişkisinde kişilik özelliklerinin rolü: Akademik personel üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 603387
  2. Yazar: YUSUF AKKOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ENGİN ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmada çalışanların damgalama eğilimlerinin örgütsel bağlılıklarına etkisinde kişilik özelliklerinin rolü incelenmiştir. Literatürde sıklıkla kullanılan büyük beşli kişilik envanteri ile örgütsel bağlılık kavramları ile damgalama kavramı birlikte incelenmiş ve çalışanların örgütsel bağlılıklarında damgalama eğiliminin ne kadar etkili olduğu ve kişilik özelliklerinin bu etkide aracı veya düzenleyici etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde görev yapan toplam 334 öğretim elemanından anketler toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS, Processs Makro ile incelenmiş, her üç değişkenin alt boyutlarının birbirleriyle olan aracı veya düzenleyici etkileri incelenmiştir. Araştırmanın bulgularına göre, damgalama eğilimin alt boyutlarından olan ayrımcılık, önyargı, etiketleme ve psikolojik sağlık ile, örgütsel bağlılığın alt boyutlarından olan duygusal, devam ve normatif bağlılık arasına çok sayıda aracı ve düzenleyici etki bulunmuştur. Özellikle kişiliğin de beş farklı alt faktörünün de araştırmaya dahil edilmesi ile sonuçlar daha anlamlı bir hale gelmiştir. Araştırmanın en önemli bulgularından biri de durumsal aracı etkinin varlığıdır. Önyargı ile devam bağlılığı arasındaki ilişkiye duygusal denge aracılık ederken, aynı zamanda medeni durumun bu ilişkide duygusal denge ile devam bağlılığı arasında düzenleyici rol üstlenmesidir. Literatürde ayrımcılık ile örgütsel bağlılık kavramları arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda araştırmaya rastlanılmıştır. Önyargı, etiketleme gibi damgalama türleri ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiş aynı zamanda bu ilişkide kişilik özelliklerinin de ne derece etkili olduğu araştırılmıştır. Çok sayıda ilişki tespit edilmiştir ve bunlar tek tek yorumlanmıştır. Gelecekte benzer çalışma yapacaklar için önemli bir kaynak olması beklenen bu araştırmada Bootstrap metodu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the role of personality traits on the effect of stigmatization tendencies on organizational commitment was examined. The Big five personality inventory, which is frequently used in the literature, and the concepts of organizational commitment and stigmatization were examined together, and the effect of stigmatization tendency on employees' organizational commitment and whether personality traits had a mediator or moderator effect were investigated. Within the scope of the research, questionnaires were collected from 334 faculty members at Ankara Yıldırım Beyazıt University and Kırşehir Ahi Evran University. The data obtained were analyzed with SPSS, Processs Macro, and the sub-dimensions of all three variables and the mediator or moderation effect were examined. According to the findings of the research, there are many mediator and moderator effects between discrimination, prejudice, labeling and psychological health, which are the sub-dimensions of stigmatization tendency, and affective, continuance and normative commitment, which are sub-dimensions of organizational commitment. Especially with the inclusion of five different sub-factors of personality, the results became more meaningful. One of the most important findings of the study is the presence of moderataed mediation effect. The relationship between prejudice and continuance commitment is mediated by emotional stability, while at the same time marital status plays a moderating role between emotional stability and continuation commitment. In the literature, few studies have examined the relationship between discrimination and organizational commitment. The relationship between stigmatization types such as prejudice, labeling and organizational commitment was examined and also the effect of personality traits on this relationship was investigated. Numerous relationships have been identified and interpreted individually. In this research, which is expected to be an important resource for future researchers, the Bootstrap method has been used.