2014 Ukrayna krizi sonrası Ukrayna-Rusya ilişkileri
Ukraine-Russia relations after 2014 Ukraine crisis
- Tez No: 603396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE İREM YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Slav kökenli olan Ukraynalılar ve Ruslar, ortak tarihe sahip olsalar da kültürel ve mezhepsel farklılıklara sahiptirler. Bu farklılıklar, Sovyet dönemi ve sonrasında ikili ilişkilerde belli başlı sorunların ortaya çıkmasına yol açmıştır. 1991 yılında SSCB'nin dağılmasıyla birlikte bağımsızlığını kazanan Ukrayna'nın kendi yolunu çizme isteğine karşın Rusya Ukrayna'yı çeşitli yollarla kontrolünde tutmaya çalışmıştır. Bu kontrol, Ukrayna'nın yönetimlerinde değişimler yaratmıştır. İki ülke arasında farklı boyutlarda yaşanan gerilimler Rusya'nın Kırım'ı ilhakı sonrasında ortaya çıkan halk protestolarıyla derinleşmiş ve Ukrayna Krizi olarak bilinen çözümsüz bir soruna dönüşmüştür. Bu çalışmada, 2014 Ukrayna Krizi'nin, Ukrayna-Rusya ilişkilerinde hangi değişimlere sebep olduğu araştırılmıştır. Çalışmada seçilen konu; ortak bir geçmişe sahip olan Rusya ile Ukrayna'nın, 1990'lı yıllardan bu yana ikili ilişkilerinde yaşadıkları kırılmaların ortaya çıkarılması ve bu kırılmaların dış politikalarında yol açtığı değişimler hakkında değerlendirmelerin yapılabilmesi için ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde araştırma sorusunun cevaplanması sürecinde tarihsel bir arka plan oluşturmak için Ukrayna-Rusya ilişkilerinin tarihine odaklanılmıştır. İkinci bölümde, SSCB'nin dağılmasıyla bağımsızlığını kazanan Ukrayna'nın Rusya Federasyonu ile ilişkileri ele alınarak değişimler çözümlenmiştir. Son bölümde ise Ukrayna Krizi ile beraber ilişkilerde oluşan kırılma süreci irdelenmiştir. Ukrayna Krizi başlığı altında“Turuncu Devrim”, Euromeydan olayları, Kırım'ın ilhakı, Ukrayna'nın Donbas bölgesinde ortaya çıkan savaş, sürecin önemli olayları olarak saptanmış ve incelenmiştir. Sonuç kısmında, devam etmekte olan krizin çözümü doğrultusunda taraflar arasında yaşanan gelişmeler ele alınmış ve krizin, ilişkilerin genel seyri içindeki konumu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ukrainians and Russians have the same Slavic origin although they have a common history, too, they have cultural and sectarian differences. This differences led them to some major problems in bilateral relations during and after the Soviet period. Ukraine, gained its independence after the dissolution of the USSR in 1991, has the desire to establish its own path. But Russia tried to keep Ukraine under its control in various ways. This control has created changes in the Ukrainian administrations. There have been different contrasts between the two countries. Tensions in different dimensions between the two countries have deepened with the popular protests after the Russian annexation of Crimea and turned into an unresolved problem known as the Ukraine Crisis. In this study, the changes in Ukraine-Russia relations caused by the 2014 Ukraine Crisis were investigated. The topic chosen in the study has been addressed to reveal the breaks in relations between Russia and Ukraine since the 1990s, which have common history. Also, the topic has been investigated to able to make some general evaluations regarding the changes occurring in foreign policies of both countries. The first chapter of the study focuses on the history of Ukraine-Russia relations in order to provide a historical background in the process of answering the research question. In the second chapter, the relations of Ukraine, which gained its independence after disintegration of USSR, with the Russian Federation were discussed and the changes were analyzed. In the last chapter, the breakdown process in relations of Ukraine Crisis is examined.“The Orange Revolution”, Euromaidan Protests, and the annexation of Crimea and the war in the Ukraine's Donbas region, were the most important events to highlight and focus on in the title of Ukraine Crisis. In the conclusion, the developments between Ukraine and Russia in the solution of the ongoing crisis are mentioned and the position of crisis in the general situation of the relations is determined.