Coğrafya öğretmenlerinin mekansal planlamaya yönelik görüşleri
Geography teachers' view about spatial planning
  1. Tez No: 603425
  2. Yazar: ÇAĞLAR ALTINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmada geçmişten günümüze sürekli değişmekte olan mekan ve bu mekanın planlanması konularına yönelik coğrafya öğretmenlerinin görüşlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma 2018-2019 eğitim öğretim yılında görev yapmakta olan 25 coğrafya öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma nitel bir araştırmadır. Açık uçlu sorulardan oluşan bir görüş formu geliştirilmiştir. Görüş formundan elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler üç tema üzerinde gruplandırılmıştır. Bu temalar: 1. Temel Kavramlar: Mekansal Planlama, 2. Mekansal Planlama ve Coğrafya, 3. Mekansal Planlama Konularının Öğretimidir. Araştırma sonucunda coğrafya öğretmenleri mekansal planlama konularının öğretilmesinin öğrenciye bir çok olumlu yanı olduğunu ifade etmişlerdir. Mekansal planlamanın öğretilmesiyle temel kavramlardan olan mekanı öğrencinin daha kolay anlayabileceğini belirtmişlerdir. Coğrafya öğretmenleri mekansal planlama konularının öğretiminin harita becerisi, coğrafi sorgulama becerisi, karar verme becerisi, çevre bilinci gibi bir çok kazanımı öğrenciye katmada olumlu yanı olduğunu düşünmektedir. Son olarak mekansal planlamaya ait konularının öğretiminde öğrenciyi aktif hale getirecek öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is revealing the geography teachers' opinions about space that is from past to present and planning the space topics. This research is realised by 25 geography teachers who work in 2018-2019 educational year. This study is a qualitative research.the assesment instruments compose of open ended questions and the data obtained were analysed by descriptive analysis method.the data obtained were classified by three themes. These themes are 1. Basic concept: Spatial analysis, 2. Spatial analysis and geography, 3. Theaching the topics of spatial analysis topics in teaching geography. According to the research, geography teachers think that spatial planning subject bring students lots of skills such as map skill, geographical quastioning skill, desicion making skill, environmental consciousness etc. Theachers think that when they teach the spatial planning, students can understand the space that is one of the basic concept. Geography teachers draw a concluson that they need to use teaching methods and tecniques which make students participative in teaching spatial planning topics.