Hollywood ve simülasyon: Din ve tarih aksında yahudi sürgün, göç ve Holokostun inşası
The Holywood and simulation:the construction of the jewish exile, migration and Holocaust in the course of religion and history
- Tez No: 603428
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çağımızın kültürel yaşamına hâkim olan büyük sermayeli bir kurum olan sinema, modern dönemde izleyiciyle buluşmuş; geçen seneler boyunca çağa ve teknolojiye ayak uydurarak eserler vermeye devam etmiştir. Sinema denildiği zaman akla gelen ilk kavram ise Hollywood olmaktadır. Hollywood Avrupa kökenli sinemayı günümüzde en üst seviyeye ulaştırmış ve filmlerin tüm dünyaya pazarlamasını çok iyi bir şekilde yapmayı başarmıştır. Önceleri panayır eğlencesi olarak başlayan sinema, günümüzde devasa boyutlu bir sektör haline gelmiştir. Sinemanın ne olduğu tartışmalarını bir kenara bırakırsak; sinema, içinde bulunduğu dönemi tarih, edebiyat ve din gibi kavramları kullanarak beyaz perdeye yansıtmıştır. Özellikle sinemaya hâkim güçler sinemayı eğitici, öğretici, eğlence faaliyeti olmaktan öte propaganda silahına çevirmeyi de başarmışlardır. Hal böyle olunca sinemada Hıristiyan ve Yahudiliğe ait öğelere sıklıkla rastlanılmaktadır. Sinemanın kitleler üzerindeki etkisi, amacı ve geçirmiş olduğu evreler akademik çevrelerce değerlendirilmekte ve hakkında müstakil çalışmalar yapılmaya devam edilmektedir. Yahudiler de sinema endüstrisinin kitleler üzerindeki etkisini göz önüne alarak, tarih boyunca yaşamış oldukları sürgün, göç ve holokostu kendi bakış açılarıyla sinemaya yansıtmışlardır. Yahudi tarihinde önemli yeri olan sürgün, göç ve holokost temalarının Hollywood yapımı filmlere yansımasını ele alan bu çalışmamızda öncelikle Yahudiliğin tarihine değinilerek, sinemanın postmodern dönem ve simülasyon kuramıyla ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise Yahudi sürgün, göç ve holokostuyla alakalı filmler analiz edilerek Yahudi tarihi açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cinema, as having a hegemony on culture of our era and great fund, has been in audience in modern times and as the years passed by, it has developed technically and updated culturally. Hollywood is the first notion evoking when we think of cinema. Hollywood mastered the cinema that is of European origin and has been successful in marketing it, all around world. Cinema once was an instrument of entertainment in fairs, now has became an enormous segment. Apart from the definition of the cinema, we can say that cinema always reflected the zeitgeist by using literary, religious historical elements of its area. The hegemonic powers used it into an instrument of propaganda, rather than education. That is why the elements of Judaism and Christianity are mentioned lot, at the cinema. The purpose, evolution and impact of the cinema has always and been evaluated and still studied by the academicians. The Jewish community, regarding the effect of cinema on mass culture, used cinema as an instrument to reflect what they have suffered from, since the old ages; such as exile, migration and the holocaust. In this study, the history of Judaism is specifically mentioned to understand the notions such as exile, migration and the holocaust; as I examined how these notions reflected by the cinema. First the relationship between the cinema and theories of postmodern era and simulation examined, and the movies of Jewish exile, migration and holocaust are evaluated in terms of history of religions.