Pozitif Operatörlerin ailelerinin değişmez alt uzayları
Invariant Subspaces Families Of Positive Operators
- Tez No: 603429
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
boyutu en az iki olan bir X Banach uzayında tanımlı sınırlı lineer operatörlerin koleksiyonu olsun. 'nin herhangi sonlu alt kümesi için 'nin 'da 0 olduğunda bir vektöründe sonlu yarınilpotent olduğunu biliyoruz. Eğer öyle koleksiyonu bir sıfır olmayan kompakt operatör içeriyorsa ve onun kommutantı bir ortak âşikar olmayan değişmez alt uzayı vardır. Eğer buna ek olarak bir Banach latisi üzerinde pozitif operatörlerin koleksiyonuysa bir ortak âşikar olmayan kapalı ideale sahiptir. Bu sonuç ve Turovskii'nin son dikkate değer teoremi de Pagter'in ünlü sonucunu aşağıdaki genişlemesini gösterir. boyutu en az iki olan bir Banach latisi üzerinde yarınilpotent kompakt pozitif operatörlerin çarpımsal yarıgrubu olsun o zaman bir ortak âşikar olmayan değişmez kapalı ideale sahiptir.
Özet (Çeviri)
Let be a collection of bounded linear operators on a Banach space X of dimension at least two. İt is known that is finitely quasinilpotent at a vektor whenever for any finite subset at is equal to 0. İf such collection contains a non-zero compact operator, then and its commutant have a common non-trivial invariant subspace. İf, in addition, is a collection of positive operators on a Banach lattice, then has a common non-trivial closed ideal. This result and a recent remarkable theorem of Turovskii imply the following extension of the famous result of de Pagter to semigroups. Let be a multiplicative semigroup of quasinilpotent compact positive operators on a Banach lattice of dimension at least two. Then has a common non-trivial invariant closed ideal. KEYWORDS: Positive operator, quasinilpotent, Banach lattice, compact operator, invariant subspace