Endüstri devrimi sonrası ortaya çıkan üsluplar ve Valensiya Modernizmosu'nun bu bağlamda incelenmesi
Movements after industrial revolution and analysing Valencian Modernism in the context
- Tez No: 603452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SAĞDIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
XVIII. yüzyılın son çeyreğinde, Endüstri Devrimi'yle birlikte ortaya çıkan yeni malzemeler ve bu malzemelerin kullanımı, toplumun tüketim alışkanlığını değiştirmiş ve bu durum mimariye de etki etmiştir. Endüstri Devrimi'nin getirdiği, kullanım kolaylığı, seri üretimin ucuzluğu ve manuel iş gücüne duyulan ihtiyacın azalarak, fabrikasyon üretime yönelim gibi sonuçları toplumda, huzursuzluğa neden olmuştur. Tasarım alanında kuramsal açıdan öncü kabul edilen John Ruskin (1819-1900), Philip Webb (1831-1915), William Morris (1834-1896),Walter Crane (1845-1915) ve Charles Robert Ashbee (1863-1942), gibi eleştirmen ve tasarımcılar, Endüstri Devrimi sonucunda ortaya çıkan ve olumsuz olarak kabul ettikleri etkileri azaltmak ve arka planda kalan zanaatkârlığı tekrar ön plana çıkarmak için çeşitli çalışmalar yapmışlar, bir takım oluşumların kurulmasında görev almışlardır. Bu çalışmaların sonucunda Arts and Crafts, Art Nouveau ve Art Deco üslupları ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu üsluplar, Endüstri Devrimi'nin getirdiği yeniliklerin sonucunda meydana gelen olumlu ve olumsuz durumlara tepki niteliğinde gelişmeye devam etmiştir. Arts and Crafts üslupının, makineleşmeye ve seri üretim bandıyla ortaya çıkan kalitesizliğe karşı oluşan düşüncesel arka plandan esinlenerek Avrupa'da geniş yankı uyandıran ve 'yeni sanat' olarak açıklanabilecek Art Nouveau üslubu, her ülkede farklı isimlendirilmiştir. Belçika'da, ilk ortaya çıktığı ismiyle, Art Nouveau olarak yaygınlaşan üslup, Fransa'da 'Style Nouille' ya da 'Style Guimard', Almanya'da 'Jugendstil', Avusturya'da 'Sezession', İtalya'da 'Stile Liberty' ve İspanya'da 'Modernismo' isimleriyle kullanılmıştır. Tezde, Endüstri Devrimi'nin ortaya çıkışıyla birlikte mimariye etki eden dönem olan XIX. yüzyılın son çeyreği başlangıç olarak kabul edilmiştir. Arts and Crafts, Art Nouveau ve Art Deco üslupları kısaca incelenerek, Art Nouveau'nun, İspanya'da malzeme, süsleme ve uygulama biçimi açısından farklılaşarak karşılık bulmuş hali olan Modernizmo üslubuyla bağlanmıştır. İspanya'nın güney bölgesindeki Kurtuba ilini başkent olarak kullanan ve sınırları Barselona'ya kadar ulaşan Endülüs Emevi Devleti'nin neredeyse 800 yıl, Granada 1492'de düşene kadar süren hükümdarlığında inşa ettiği Endülüs Mimarisi olarak anılan stilden esinlenen Katalan mimar Antoni Gaudi İspanya Modernizmosu'nun en çok ön plana çıkan mimarıdır. Art Nouveau'nun çiçek desenli kıvrımlı motifleriyle, Endülüs Mimari'sinin geometrik, renkli seramik kaplamalarını birleştiren Gaudi, İspanya'nın diğer şehirleri ve özellikle Valensiya Modernizmosu üzerinde fazlaca etkisi olmuş ve Valensiyalı mimarlar tarafından iham alınmıştır. Tezde, İspanya'nın Katalan Bölgesi'nin başkenti olan Barselona ve Valensiya özerk bölgesinin başkenti olan Valensiya kentleri sınır olarak belirlenmiştir. Barselona ili, Modernizmo'nun kaynağını incelemek adına Antoni Gaudí ve Lluís Domènech i Montaner'in yapıları üzerinden analiz edilmiştir. Valensiya'da 11 yapı seçilmiş ve bu yapıların fotoğrafları çekilip, yapılar hakkında toplanan bilgiler ışığında cepheleri, açıklıkları bezemeleri şematik olarak bölümlere ayrılmış, kataloglama metodu kullanılarak Modernizmo başlığı altında incelenerek diğer Avrupa ülkelerinde uygulanan yerelleşmiş Art Nouveau stilleriyle bağlantılar kurulmaya ve farklılıklar belirlenmeye çalışılmıştır. Art Nouveau, Avrupa'da tasarım ve mimarlık alanında geniş etkilere ulaşmıştır aynı zamanda XX. yüzyılın başlarında Almanya'da ortaya çıkan Bauhaus Okulu'nun ve sonrasında ortaya çıkan Bauhaus stilinin düşüncesel arka planının zeminini oluşturmuştur. Mimari alanda bu derece büyük etkisi olan Art Nouveau üslubu Türkiye'de çeşitli araştırmalarla desteklenerek irdelenmiştir, fakat İspanya Modernizmosu üzerine kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. İspanya Modernizmosu'nun en fazla ön plana çıkan kenti Barselona, mimarı, Gaudi olmakla birlikte, İspanya'nın üçüncü büyük kenti olan Valensiya'da da Modernizmo'nun birçok nitelikli örneği bulunmaktadır. Bu tezin amacı, Art Nouveau'nun Valensiya Modernizmosu üzerindeki etkilerini ve dönüşümünü inceleyip, üslubun özellikleri çerçevesinde yapıları, planimetri, cephe düzenlemesi, malzeme ve strüktür detaylarıyla karşılaştırmalı bir biçimde analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
Emergence of new materials with the Industrial Revolution in the XVIIIth century and use of these materials, changed consuming behaviors of society,. This change had an impact on many fields as well as architecture. The Industrial Revolution paved the way for user friendliness, inexpensive mass production, decrease in the need for manpower. Consequently, the Industrial Revolution caused disturbances among society. Critics and designers such as, John Ruskin (1819-1900), Philip Webb (1831-1915), William Morris (1834-1896),Walter Crane (1845-1915) and Charles Robert Ashbee (1863-1942), who are considered the hypothetic pioneers in the field of design, completed various works in order to overcome the negative effects of the Industrial Revolution and became pioneers of the particular movements. Thanks to these studies, Arts and Crafts, Art Nouveau and Art Deco movements have emerged. These movements continued to evolve in response to the positive and negative situations, which emerged due to the innovations accompanied by the Industrial Revolution. Inspired by Arts and Crafts, the Art Nouveau movement, which can be described as the 'new art' is widely acclaimed in Europe adopted with different names in various countries. As the first portrayed in Belgium, the name 'Art Nouveau' has become the most widespread name and has been named as 'Style Nouille' or 'Style Guimard' in France, 'Jugendstil' in Germany, 'Sezession' in Austria, 'Stile Liberty' in Italy and 'Modernismo' in Spain. In this study, the second half of the XIXth century, coincides with the period that influenced the architecture with the emergence of the Industrial Revolution, was accepted as the beginning and the three new movements were briefly examined and connected with the Modernismo movement. Modernismo, inspired from the style known as Moorish architecture that built by various Arab empires, conquered the southern part of Spain. Province of Cordoba was used as the capital. Extending its border until Barcelona, Moors lasted almost 800 years in Spain, until the fall of Granada in 1492. Antoni Gaudí, is the most prominent architect of Spanish Modernismo, remarkably; his work was inspired by the Moorish architecture. Combining Art Nouveau's floral patterned curved motifs and the geometric, colorful ceramic tiles of the Moorish Architecture, Gaudi has had a lot of influence and inspiration on the architecture style of other cities of Spain and particularly on Valencia. In this study, Barcelona -capital of the autonomous community of Catalonia- and Valencia, -capital of autonomous community of Valencia- are designated as the scope of the study. The province of Barcelona was analyzed through the structures of Antoni Gaudí and Lluís Domènech i Montaner in order to examine the source of Modernismo. Eleven buildings were selected in Valencia and their photographs were taken. Building's façades and openings were divided into sections in the light of the information gathered about them. Catalog method with eleven buildings was examined under the title of Modernismo and connections. Differences were made with domestic Art Nouveau styles applied in other European countries were detected. Art Nouveau has a wide range of influences in design and architecture in Europe and at the same time has formed the base for the Bauhaus School, which gave rise to, Bauhaus style in Germany in the beginning of XXth century. Art Nouveau movement has such a profound impact on the discipline of architecture. It was discussed in various studies in Turkey, yet there is no comprehensive study on Spanish Modernismo. The most prominent province of Spain's Modernismo is Barcelona, its architect Gáudi, but, smilarly in Valencia, the third largest province of Spain, there are many qualified examples of Modernismo. The aim of this study is to analyze the effects and transformation of Art Nouveau on Modernismo in Spain particularly in Valencia by examining the structures within the framework of the characteristics of the movement.