A methodology for integration of ergonomics and total quality management for company strategies
Ergonomi ve toplam kalite yönetiminin şirket stratejilerine entegrasyonunu sağlayan bir metodoloji çalışması
- Tez No: 603456
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT EKŞİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toplam kalite yönetimi (TKY) ve ergonominin birlikte uygulanması, şirketlerin varlıklarının devamlılığının sağlanmasına katkıda bulunur ve sürdürülebilir stratejiyi teşvik eder. Toplam kalite yönetimi ve ergonomi yaklaşımlarının bazı ortak amaçları vardır, aynı zamanda farklılaşan pek çok yönleri de bulunmaktadır. Bu çalışma, bünyesinde aktif üretim gerçekleştiren firmalarda stratejik şirket hedeflerine ulaşmak için bu iki yaklaşımı entegre etmeyi amaçlamıştır. Bu iki yaklaşımı stratejik bir bakış açısıyla bütünleştirmek için öncelikle toplam kalite yönetiminin ve ergonominin kritik başarı faktörleri araştırılmıştır. Şirketlere ait altı ana stratejik amaç ile TKY ve ergonomiye ait 25 faktör hiyerarşik bir model oluşturmak üzere belirlenmiştir. Bu model analitik hiyerarşi süreci ve bulanık analitik hiyerarşi süreci metotları ile çözümlenmiştir. Hedef kitlesi müdürler olan anket çalışması ile kritik başarı faktörleri önceliklendirilmiştir. Sonuç olarak, kritik başarı faktörleri 4 grup altında toplanmış ve kavramsal model oluşturulmuştur. Sürdürülebilir bir iş yaratmak en önemli stratejik amaç olarak belirlenmiştir, bu amacı önem sırasıyla maksimum karlılık amacı ve şirket bilinirliğinin ve saygınlığının artırılması amacı takip eder. İş süreçleri kategorisi en önemli kategori olarak belirlenmiştir, bu kategoriyi önem sırasıyla yönetimsel konular ve liderlik kategorisi ve müşteriler kategorisi takip eder. Kalite artışı en önemli faktör olarak belirlenmiştir, bu faktörü önem sırasıyla üretkenlik ve verimlilik faktörü ve sürekli iyileştirme ve geliştirme faktörü takip eder.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management (TQM) and Ergonomics implementations in unison contribute to the sustainability of the company and promote sustainable strategy. TQM and Ergonomics approaches do have common goals, but also differ in some aspects. This study aimed to integrate these two approaches to achieve strategic company goals, mainly for manufacturing-based companies. In order to integrate these two approaches from a strategical point of view, firstly, critical success factors of TQM and Ergonomics were examined. Consequently, six main strategical objectives for companies and 25 factors of TQM and Ergonomics are determined to construct a hierarchical model. This model is solved by analytic hierarchy process (AHP) and fuzzy analytic hierarchy process (FAHP) methodologies. The data collected through a questionnaire from managers are analyzed to prioritize the critical success factors. Finally, the critical success factors of both approaches are then grouped to form four category and a conceptual model is suggested. Creating sustainable business is found to be the most important strategic objective, followed by profit maximization and company credibility and reputation increase, respectively. Business process category is found to be the most important category, followed by managerial issues and leadership and customers, respectively. Quality increase is found to be the most important factor, followed by productivity and efficiency and continuous improvement, respectively.