Pervari (Siirt) ilçesi arı bitkileri
Bee plants of Pervari (Siirt) district
- Tez No: 603486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZLI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu tez çalışmasında, 2017-2019 yılları arasında Pervari (Siirt) ilçesi ve çevresindeki köylerde arıcıların yoğun olarak bulunduğu arı istasyonlarının etrafındaki arı bitkilerinin tespiti yapılmıştır. Ayrıca bu bitkilerin bilimsel adları; nektar, polen ve salgı grupları, yerel ve literatürlerdeki adları, yetiştikleri yerler, yükseklikleri ve bu bitkilerle ilgili zehirli, tıbbi, aromatik, kullanım alanı veya içeriği ile bitkilerin genel özellikleri verilmiştir. Pervari (Siirt) ilçesi Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde, Coğrafi Grid sistemine göre C9 karelerine girmektedir. Yapılan çalışmalarda yörede arıcılıkla uğraşan yöre insanlarıyla birebir görüşmeler yapılmış, Pervari Arıcılar Birliğindeki bazı dernek üyelerinden bilgiler alınmıştır. Ayrıca arı ürünleri satan arıcılarla görüşmeler yapılarak arıların yoğun bulunduğu bazı alanlar tespit edilip bu alanlarda arazi çalışmaları yapılıp bitki örnekleri alındı ve fotoğrafları çekildi. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda arılar için nektar, polen veya salgı kaynağı olan toplam 50 familyaya ait 264 takson belirlenmiştir. Bu taksonlardan 222 takson otsu, 22 takson çalı formunda, 20 takson Ağaç, 14 takson endemik ve 23 taksonun kültür bitkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis between 2017-2019 years was identified the bee stations in Pervari (Siirt) district and the villages around it, where beekeepers intensely exist, bee plants around it. Besides, the scientific names of these plants, their nectar, pollen and secretion groups, local names, literatures names, the places in which they grow, their heights and poisonous, medical, aromatic, chemical content, usages areas and general traits of the plants were also explained. Pervari (Siirt) district is located in squares in Turkey's South Eastern Anatolia Region according to C9 geographic grid system. In this study, it was made face to face interviews with local people dealing with beekeeping there and received an information from some members of Pervari beekeeper's association. Besides, field survey was made by making interviews with the beekeepers who sell bee product and by identifying some fields in which bee intensely exist, it was collected plant samples and taken their photos in these fields. As a result of the field survey which was made, totally, 264 taxa which belong to 50 families were identified. Among these taxa, it was specified that 222 of them is herbaceous, 22 of them is in the form of bush, 20 of thems is trees, 14 of them is endemic and 23 of them is cultivation plants.