Orman toprakları alanlarının bazı yetişme ortamı özellikleri ve iki dönemin karşılaştırılması
Some ecological characteristics of forest soil areas are determined and compared to two periods
- Tez No: 603534
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SEVGİ, DOÇ. DR. OSMAN YALÇIN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak İlmi ve Ekoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı Gönen Havzası orman toprakları alanlarının bazı yetişme ortamı özelliklerinin belirlenmesi, dönüşümleri ve iki plan döneminin karşılaştırılmasıdır. Çalışma kapsamında Gönen Havzasında bulunan Kalkım Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Eybekli, Kalkım, Kirsealan ve Sarıot Orman İşletme Şeflikleri ile Yenice Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Asar, Pazarköy, Soğucak ve Yenice Orman İşletme Şefliği Orman Amenajman planlarından faydalanılmıştır. Havzanın amenajman planları 1992 yılında ve daha sonraki planlar 2011 yılında yapılmıştır. 1992 planlarında 256 adet daha sonraki planlarda ise 581 orman toprağı alanı çalışmaya konu edilmiştir. Orman toprağı alanlarının SAGA programında bazı yetişme ortamı özellikleri belirlenmiş ve iki dönem karşılaştırılarak dönüşümleri incelenmiştir. Bölgede orman toprağı alanlarının %60'ı andezit-tüf anakayası üzerinde görülmektedir. Orman toprağı alanlarının başta diğer meşcere tipleri ve ziraat alanına dönüştüğü görülmektedir. Bu durum, orman toprağı alanlarının dönüşümlerinin son derece dinamik olduğunun göstergesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine some site characteristics of forest lands of Gönen Basin and to compare to two periods. Within the scope of the study, the Forest Management Plans of Eybekli, Kalkım, Kirsealan and Sarıot Forest Management Departments of the Kalkım Forest Management Directorate in the Gönen Basin and Asar, Pazarköy, Soğucak and Yenice Forest Management Directorate of the Yenice Forest Management Directorate were utilized. Management plans of the basin were made in 1992 and later plans were made in 2011. In 1992 plans, 256 forests and 581 forest soils were included in the study. Some habitat characteristics of forest soil areas were determined in SAGA program and their transformations were examined by comparing two periods. 60% of the forest soil areas in the region are seen on the andesite-tuff bedrock. It is seen that forest soil areas have turned into other stand types and agricultural areas. It is an indicator of the extremely dynamic nature of these transformations of forest land areas.